دسته‌بندی نشده

نکات مهمی که قبل از خرید پمپ آب خانگی باید بدانید

نکات مهمی که قبل از خرید پمپ آب خانگی باید بدانید

نکات مهمی که قبل از خرید پمپ آب خانگی باید بدانید

امروزه اکثر آپارتمان‌هایی که ساخته می‌شوند با مشکل فشار آب در طبقات بالایی خود مواجه هستند که به همین دلیل به سراغ خرید یک پمپ آب برای تامین فشار مناسب در همه طبقات می‌روند و در نتیجه انتخاب پمپ آب خانگی برای آنها مساله بسیار با اهمیتی محسوب می‌شود. برای اینکه در این مرحله به بهترین انتخاب برسید، لازم است که به شرایط ساختمان خود دقت کنید و در نتیجه معیارهایی خاص را مد نظرتان قرار دهید. در ادامه این مطلب به شرح ویژگی‌های یک پمپ آب ایده‌آل برای انواع ساختمان‌ها می‌پردازیم.

انتخاب پمپ آب خانگی

انواع پمپ‌های ساختمانی

در بیشتر ساختمان‌ها از ۳ نوع پمپ مختلف برای آبرسانی به طبقات بالایی استفاده می‌شود که هر کدام با توجه به ویژگی‌هایشان در ساختمان‌هایی با تعداد طبقات و واحد‌های متفاوت به کار برده می‌شوند که با نام‌های پمپ بشقابی، پمپ جتی، پمپ محیطی و بوستر پمپ شناخته می‌شوند. برای رسیدن به بهترین انتخاب پمپ آب خانگی از میان این ۴ بهتر است با مزیت‌هایشان آشنا شوید.

پمپ بشقابی

پمپ بشقابی با اسم پمپ سانتریفیوژی هم شناخته می‌شود و ساختار درونی آن به به این شکل است که یک پروانه چند پره در وسط مخزن پمپ قرار می‌گیرد و با چرخش خود، نیروی گریز از مرکز ایجاد کرده و آب را جهش داده و با فشار بیشتری به لوله وارد می‌کند. پمپ‌های بشقابی از ۳ نوع پروانه مختلف برای چرخاندن آب استفاده می‌کنند که به نام‌های پروانه بسته، نیمه بسته و باز شهرت دارند که در میان آنها مدل پروانه بسته از کارایی بهتری نسبت به بقیه برخوردار است. برای انتخاب پمپ آب خانگی دقت کنید که پمپ‌های بشقابی از پرمصرفترین پمپ‌های به کار گرفته شده در ساختمان‌ها هستند که به دلیل قیمت پایین‌تر و همچنین هزینه‌های تعمیرات پایین، از لحاظ اقتصادی صرفه بیشتری نسبت به مدل‌های مشابه خود دارند.

انتخاب پمپ آب خانگی

 

پمپ جتی

مدل دیگر پمپ ساختمانی که برای انتخاب پمپ آب خانگی در دسترس شما است، پمپ جتی است که ساختاری بسیار شبیه به پمپ سانتریفیوژی دارد و در بعضی موارد حتی با هم اشتباه گرفته می‌شوند. پمپ جتی مانند مدل بشقابی آب را با چرخاندن به لوله پرتاب می‌کند و فشار را افزایش می‌دهد اما تفاوت کوچک ولی اساسی آن با پمپ بشقابی در این است که پمپ جتی خودش سیستم مکش دارد و آب و هوا را به خود جذب می‌کند و ورود هوا به بدنه‌اش، مشکلی برایش ایجاد نمی‌کند.

این ویژگی باعث می‌شود که در منطقه‌هایی که کلا آب کم فشار است، انتخاب پمپ آب خانگی جتی کارایی داشته باشد ولی این در حالی است که پمپ‌های بشقابی از این ویژگی برخوردار نیستند و در صورت ورود هوا به مخزنشان، دچار مشکل می‌شوند و باید تعمیر شوند. از دیگر مزیت‌های پمپ جتی می‌توانیم به ابعاد کوچک و تنوع کاربرد آن اشاره کنیم، به طوری که شما می‌توانید علاوه بر ساختمان‌ها در ویلاهای بیرون شهر هم از این پمپ استفاده کنید.

پمپ محیطی

سومین مدل پمپ ساختمانی که در این بخش معرفی می‌کنیم، پمپ محیطی است که ساختار درونی‌اش به کلی با مدل‌های سانتریفیوژی متفاوت است. نحوه کار پمپ‌های محیطی به این شکل است که آب از یک سمت وارد مخزن آنها شده و در دو پروانه در اطرافش آن را می‌چرخانند و بعد از بارها چرخش به سمت دهانه خروجی پمپ هدایت می‌شود. پمپ‌های محیطی به علت نحوه عملکردشان در ساختمان‌هایی با ارتفاع بلند بیشتر به کار گرفته می‌شوند. البته نکته اساسی که در هنگام انتخاب پمپ آب خانگی باید به آن توجه داشته باشید، توجه زیاد به ظاهر و تاکید به فروشنده برای ارائه همان مدل مورد نظر به شما است. این حساسیت به این دلیل است که ظاهر این ۳ مدل پمپ شباهت زیادی به یکدیگر دارد که در صورت سهل‌انگاری ممکن است اشتباه خرید کنید.

بوستر پمپ

در خیلی از ساختمان‌هایی که ارتفاع خیلی زیادی دارند و در منطقه‌ای با آبرسانی کم حضور دارند، به جای کار گذاشتن مدل‌های تکی از پمپ‌های سانتریفیوژی یا محیطی از بوستر پمپ استفاده می‌کنند. بوستر پمپ از چند پمپ آب متوالی به هم متصل تشکیل شده است که ترکیبشان با یکدیگر باعث می‌شود آب برای واحد‌های بیشتری کنترل شده و بهتر به ارتفاع‌های بالاتر فرستاده شود.

این نوع پمپ‌ها به علت قدرت بالایی که دارند در مصارف صنعتی گوناگون مانند کشاورزی، کارخانه‌جات، زمین‌های ورزشی، آتشنشانی و… نیز به کار برده می‌شوند. خرید بوستر پمپ خانگی طبیعتا هزینه بالاتری نسبت به پمپ‌های قبلی برای شما در پی دارد و برای نگهداری و تعمیر نیز باید پول بیشتری برای آن مصرف کرد و به همین دلیل معمولا هر ساختمانی از این نوع پمپ استفاده نمی‌کند و بیشتر در ساختمان‌های پرجمعیت یا لوکس کاربرد دارند.

ماندگاری پمپ آب خانگی

هر چند که انتخاب پمپ آب خانگی مناسب تاثیر بسیار زیادی در دوام آن در ساختمان دارد و باید نسبت به شرایط آبرسانی محله خود و ارتفاع ساختمان و تعداد شیر‌های آب موجود در آن، یک پمپ آب را انتخاب کنید، اما واقعیت این است که رسیدگی مرتب به آن و تعمیرات به موقع و اصولی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در ماندگاری پمپ آب یک ساختمان داشته باشد.

 

در انتخاب پمپ آب خانگی به قیمت توجه کنید

برای اینکه یک پمپ آب خانگی مناسب برای خودتان انتخاب کنید علاوه بر اینکه باید به ویژگی‌های پمپ آب دقت کنید، لازم است که به قیمت آن و مبالغ مورد نیاز برای سرویس آن توجه کنید. در واقع شما باید مدلی را انتخاب کنید که بعد از خرید پمپ آب خانگی بتوانید به صورت مرتب هزینه‌های سرویس آن را بپردازید و به همین خاطر مبالغ سرویس آن باید با جیب شما تناسب داشته باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها