دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید پمپ آب ساختمانی

راهنمای خرید پمپ آب ساختمانی

راهنمای خرید پمپ آب ساختمانی ؛ پمپ ها در انواع و مدل های مختلف و متنوع در بازار وجود دارند. اما نمی توان هر پمپی را در هر جایی استفاده کرد. کار اصلی پمپ ها انتقال آب با فشاری مناسب است. برای انتخاب بهترین پمپ برای مصارف خانگی و یا ساختمانی توجه به دو پارامتر بسیار حائز اهمیت است. فشار پمپ و میزان بازدهی (دبی) پمپ. فشار آب پمپ با میزان بازدهی آن رابطه معکوسی دارد. به این معنی که اگر میزان فشار یک پمپ بیشتر باشد میزان بازدهی آن کمتر و اگر فشار آب یک پمپ کمتر باشد میزان بازدهی آن بیشتر خواهد بود.

برای انتخاب پمپ آپارتمانی مناسب و صحیح باید چند نکته مهم را در نظر گرفت.

نکات مهم در خصوص خرید پمپ آب ساختمانی

تعداد طبقات ساختمان، تعداد واحد ساختمان، متراژ هر کدام از واحدها، محل نصب پمپ آب در داخل ساختمان  که باید بعد از کنتور آب قرار بگیرد و در ورودی آب ساختمان و یا بر روی پشت بام نصب گردد، طول راه لوله کشی ها در داخل ساختمان، سایز لوله ها در داخل ساختمان….

 ابتدا باید فشار مورد نیاز پمپ آب را محاسبه نمود. برای این محاسبه اول باید تعداد طبقات ساختمان را در عدد سه ضرب کنیم. عدد به دست آمده ارتفاع حدودی ساختمان را مشخص می کند. سپس باید این عدد را به اضافه ۳۰ کنیم تا فشار آب مورد نیاز این ساختمان مشخص شود. به عنوان مثال یک ساختمان سه طبقه به اضافه پارکینگ که می شود چهارطبقه را در عدد سه ضرب می کنیم می شود ۱۲٫ بعد این عدد را با ۳۰ جمع می کنیم عدد ۴۲ به دست می آید. این ساختمان سه طبقه به پمپی با فشار ۴٫۲ بار احتیاج دارد. حال با توجه به این فشار می توانیم پمپ مورد نظر خود را انتخاب نماییم.

میزان بازدهی پمپ

 همچنین برای بدست آوردن بازدهی پمپ مورد نیاز می توان این روش را به کار برد. برای استفاده از این روش ابتدا میزان آب مصرفی در یک ساعت را پیدا می کنیم. سپس تعداد واحد های این ساختمان را در میزان آب مصرفی کل در یک ساختمان خواهیم کرد. برای مثال یک ساختمان چهار طبقه دوازده واحد در یک ساعت ۴۰۰ لیتر آب استفاده می کنند. برای محاسبه بازدهی پمپ باید عدد ۴۰۰ را در ۱۲ ضرب نمود. بازدهی مورد نیاز پمپ در این ساختمان حدودا ۴۸۰۰ لیتر در دقیقه می باشد.

برای تبدیل لیتر بر دقیقه به متر مکعب نیز می توان ۴۸۰۰ را تقسیم بر ۱۰۰۰ نماییم. درواقع بازدهی پمپ مورد نیاز این ساختمان چهار طبقه باید ۴٫۸ متر مکعب باشد. با توجه به روش های گفته شده می توان به راحتی میزان فشار و بازدهی مورد نیاز را مشخص نمود و بر طبق این مشخصات پمپ مورد نیاز را برگزید. البته استاندارهایی برای پمپ آب در نظر گرفته شده است و پمپ هایی متناسب با میزان طبقات تولید شده است.

پمپ تقویت فشار آب خانگی

پمپ تقویت فشار آب خانگی و یا ساختمان در انواع متفاوتی تولید شده است. از انواع متداول این پمپ ها می توان به پمپ آب های نیم اسب ، یک اسب ، یک ونیم اسب و دو اسب اشاره نمود. پمپ آب خانگی نیم اسب برای ساختمان های یک طبقه مناسب است و اغلب برای ساختمان های یک طبقه از این نوع پمپ ها استفاده می شود. پمپ های نیم اسب برای متراژهای تا ۱۵۰ متر به کار می روند.
پمپ آب یک اسب بشقابی در ساختمان های سه طبقه وشش واحد مورد استفاده قرار می گیرد. البته حداکثر متراژ هر واحد نباید بیشتر از ۷۵ مترباشد. در غیر این صورت می بایست از پمپ آبی قوی تر استفاده نمود.

پمپ آب یک اسب  جتی نیز در ساختمان های چهار طبقه هشت واحدی که  دارای حداکثر متراژ ۶۸ متر باشد مورد استفاده قرار می گیرد.
پمپ آب یک اسب دو پروانه نیز از دیگر انواع پمپ های آب است. که در ساختمان های چهار طبقه هشت واحد نصب می شود. حداکثر متراژ قابل قبول برای این نوع پمپ ۷۵ متر است. پمپ آب خانگی یک ونیم اسب دو پروانه جهت مصرف در ساختمان های پنج طبقه ۱۰ واحد با حداکثر متراژ ۱۰۰ متر مناسب است.

پمپ آب خانگی دو اسب برای ساختمان های پنج طبقه ۱۴ واحد مناسب است. البته متراژ هر واحد نباید بیشتر از ۱۰۰ متر باشد. تعداد طبقات و واحد‌ های بیشتر نیاز به پمپ هایی با توان بیشتر از دو اسب دارند.

راهنمای خرید پمپ آب ساختمانی باکیفیت برای بیش از ۲۰ واحد ؛ برای مجتمع های مسکونی که از تعداد واحد بیش از ۲۰ واحد برخوردار می باشند نیز از انواع بوستر پمپ ها استفاده می شود. بوستر پمپ ها دارای سیستم های دور متغیرالکترونیکی هستند، تا موجب کاهش مصرف برق شوند و طول عمر قطعات پمپ را افزایش دهند . این سیستم ها دارای سنسورهایی هستند که در مدار خروجی پمپ قرار می گیرند و میزان فشار و دبی پمپ را می سنجند و سرعت دوران الکتروموتور نصب شده بر روی پمپ را کنترل می کنند و کاهش مصرف انرژی را به دنبال خواهند داشت.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها