مقالات

انواع منبع تحت فشار

منبع تحت فشار

منبع تحت فشار یا مخزن تحت فشار، همان مخزنی است که در کنار و یا بر روی پمپ های آب قرار می گیرند. به آن ها وصل می شوند. این مخزن ها در اندازه های مختلف وجود دارند، اندازه آن ها متناسب با نوع مصرف انتخاب می شود. درون منبع و یا مخزن تحت فشار، آب با فشار مناسب پر می شود و قبل از اینکه پمپ روشن شود آب را پرفشار نگه می دارد. این مخازن از روشن و خاموش شدن های مکرر پمپ جلوگیری می کنند و آلودگی صوتی ناشی از آن ها را کاهش می دهند.

با استفاده از منبع تحت فشار نیز در مصرف برق و انرژی به صورت قابل توجهی صرفه جویی می شود. ابعاد این مخازن از ۲۰ لیتری شروع می شود و تا ۲۰۰ لیتر و حتی بیشتر وجود دارد. هر چه این مخازن بزرگتر انتخاب شود، پمپ دفعات کمتری روشن و خاموش خواهد شد. مخازن تحت فشار موجب کاهش استهلاک پمپ، صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش سر و صدای ناشی از روشن و خاموش شدن های متعدد پمپ می گردند. این مزایا موجب شده است تا پمپ های آب به این مخازن نیاز پیدا کنند. و طول عمر بیشتری را تجربه نمایند. به طور معمول برای مصارف خانگی اندازه این پمپ ها ۴۰ تا ۶۰ لیتری است.

عملکرد منبع تحت فشار

کار منبع تحت فشار یا مخزن تحت فشار به این گونه است، که همواره آب را با استفاده از هوایی که بعد از آن است، تحت فشار نگه می دارند و هنگامی که شیر آب باز شود، آب با فشار زیاد از شیر بیرون می آید. این عمل تا زمانی که فشار داخل مخزن کم شود ادامه پیدا می کند. تا اینکه بالاخره خود پمپ برای افزایش میزان فشار آب وارد عمل می شود. در واقع هنگامی که مخازن تحت فشار خالی شود و همچنان شیر آب باز باشد به پمپ فرمان داده خواهد شد که روشن شود و فشار آب را کنترل کند.

 پمپ تا زمانی که مخازن تحت فشار به اندازه کافی (ظرفیت نامی) پر شوند روشن می ماند و پس از آن خاموش خواهند شد تا مخازن تحت فشار شروع به کار نمایند و آب را با فشار بالا به خروجی هدایت کنند. این مخازن دارای دو نوع دیافراگمی و تیوپی می باشند.در ادامه به بررسی انواع مخزن ها خواهیم پرداخت.

مخازن دیافراگمی

درون این نوع مخازن پرده ای بین آب و هوا قرار گرفته است، که داخل مخزن را به دو بخش هوا و آب تقسیم می کند. شیری که برای ورودی تعبیه شده است بر روی قسمت خشک (هوا) قرار داده شده است و خروجی آن نیز در قسمت آب آن می باشد. از قسمت ورودی آن می توان هوای پر فشار را وارد نمود.
وقتی پمپ کار کند موجب پر شدن هوای داخل مخزن خواهد شد و فشار کافی را برای مخزن ایجاد خواهد کرد. وقتی فشار مناسبی از هوا درون مخزن ایجاد شد پمپ خاموش خواهد شد. و زمانی که آب آن استفاده شود، دیافراگم به حالت اولیه خود باز می گردد و مجددا این عمل تکرار خواهد شد. عمر و دوام مخزن های دیافراگمی بسیار زیاد است. جنس استفاده شده برای این مخزن ها، فولاد و فایبر گلاس است. جنس فولادی این مخازن کمی ارزان تر است و کمتر نیاز به تعمیر و سرویس پیدا می کند.

مخازن تیوپی

مخازن تیوپی با نام مخازن بالونی نیز شناخته می شوند. درون این مخازن تیوپی قرار گرفته است که موجب می شود آب با فشار زیاد نگه داشته شود. داخل تیوپ آب و در قسمت بالایی مخزن هوا پر خواهد شد و موجب می شود هنگامی که شیر آب باز گردد، آب با فشار مناسب بیرون بیاید. این مخازن دوام کمتری دارند و کمی ضعیف تر از مخازن دیافراگمی عمل خواهند کرد.

نحوه ساخت منبع تحت فشار

منبع تحت فشار از سه قسمت اصلی تیوپ، پوسته و فلنچ ساخته شده است.
پوسته خارجی مخازن تحت فشار ابتدا با استفاده از دستگاههای پرس مخصوص به دو عدسی متقارن تبدیل می شوند. ورق استفاده شده برای پوسته ۱٫۵میلیمتری است. این دو عدسی با یک ربات به طور کامل به همدیگر جوش داده می شوند. پس از اینکه از جوش کامل و مناسب این عدسی ها اطمینان حاصل شد، تیوپ و فلنچ مورد نظر را بر روی مخزن تحت فشار نصب می نمایند. مخازن تحت فشار با کیفیت، تا ۱۵ بار فشار را تحمل می کنند. فلنچ های مخازن تحت فشار، با استفاده از دستگاههای پرس بر روی مخازن نصب می شوند و نیازی به جوشکاری ندارند.

نحوه نگهداری

 ورود اجسام ریز با فشار زیاد توسط پمپ آب می تواند موجب آسیب رساندن به تیوب شود. ممکن است نیاز شود تا تیوب منبع تحت فشار تعویض گردد. برای جلوگیری از ورود این اجسام ریز می توان از شیر صافی در ورودی مخزن تحت فشار استفاده نمود.
سعی نمایید، هر ماه میزان فشار هوای داخل منبع تحت فشار را بررسی نمایید. تا فشار هوای داخل مخزن در اثر پر و خالی شدن های مکرر تیوپ، از حالت طبیعی خارج نشود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + دو =