دسته‌بندی نشده

عملکرد و کارایی موتور پمپ + کاویتاسیون چیست؟

عملکرد و کارایی موتور پمپ

موتور پمپ، دستگاهی است که عمل پمپاژ و انتقال انواع سیالات را به خوبی انجام می دهد. از این دستگاه بیشتر به عنوان پمپاژ آب استفاده می شود. این دستگاه شامل دو قسمت است: موتور و پمپ. قسمت موتور آن مانند موتور هر دستگاه دیگری، قدرت دستگاه را تامین می کند. پمپ نیز عمل پمپاژ را انجام می دهد و وظیفه انتقال سیالات را بر عهده دارد. این دو بخش توسط یک شاسی به همدیگر کوپل شده اند تا در یک پک قرار بگیرند و به راحتی بتوان آن ها را حمل و نقل کرد.

نحوه قرارگیری موتور پمپ

موتور پمپ بهتر است در ارتفاع ۶ متری از سطح آب قرار بگیرد. تا بتواند به راحتی آب را تا ارتفاع بالا پمپاژ نماید. همچنین بهتر است، بیشتر از مدت زمان ۲ الی ۳ ساعت روشن نماند و کار نکند تا از عمر مفید دستگاه کاسته نشود.

انواع موتور پمپ

موتور پمپ ها انواع متفاوتی دارند. مهمترین تفاوت آن ها نیز در نوع سوخت آن ها می باشد. در واقع موتور پمپ ها بر اساس نوع سوختشان به سه دسته “موتور پمپ بنزینی”، “موتور پمپ دیزلی” و “موتور پمپ نفت بنزینی” تقسیم می شوند. در زمین های کشاورزی و باغ ها اغلب دسترسی به پریز برق کمی مشکل است و یا اصلا وجود ندارد. از همین رو بسیاری از کشاورزان و باغداران برای راه اندازی و ساماندهی سیستم آبیاری زمین خود از موتور پمپ های بنزینی و یا گازوئیلی استفاده می کنند.

بررسی موتور پمپ بنزینی و گازوئیلی

موتور پمپ های بنزینی بیشتر برای قطر ۲ اینچ و مصرف متوسط مورد استفاده قرار می گیرند. اما این موتورها دارای معایبی همچون گرانی بنزین و مصرف بالای آب می باشند. اینجاست که استفاده از موتور پمپ های گازوئیلی مورد توجه قرار می گیرد. با استفاده از موتور پمپ های گازوئیلی می توان مدت زمان بیشتری آب را پمپاژ نمود و در قطر ۳ اینچ نیز از آن به راحتی استفاده کرد. به علاوه مصرف گازوئیل به جای بنزین مقرون به صرفه تر می باشد.
برای پایین آوردن وزن موتور پمپ، معمولا جنس بدنه موتورپمپ را از آلومینیوم انتخاب می کنند. از مزایای موتورپمپ بنزینی می توان به موتور کوچک، وزن کمتری، حمل و نقل راحت تر ، تعمیرات آسانتر و هزینه تعمیر کمتری نسبت به موتورپمپ نفتی بنزینی اشاره کرد. علاوه بر این متوسط طول عمر و کارایی موتورپمپ بنزینی بیشتر ازنوع دیزلی می باشد. همچنین از نظر حیطه کاری به چهار دسته آب کثیف، آب تمیز، موتور پمپ با ناخالصی و موتور پمپ فشار بالا تقسیم خواهد شد. از نظر عملکرد نیز به دو دسته چهار زمانه و دو زمانه تقسیم می شود.

تفاوت موتورهای دو زمانه و چهار زمانه

موتور های دو زمانه و چهار زمانه دو تفاوت اساسی با همدیگر دارند. در موتور های دو زمانه یک بار رفت و برگشت سیلندر کافی است تا احتراق صورت بگیرد. اما در موتورهای چهار زمانه می بایست این رفت و برگشت سیلندر حتما دو بار انجام شود تا احتراق شکل بگیرد. تمایز دیگر این دو موتور با همدیگر این است، که در موتور دو زمانه سوخت و روغن با همدیگر ترکیب می شوند اما در موتور چهار زمانه روغن و آب جدا می باشد.

کاویتاسیون

از خطرناک ترین پدیده هایی که امکان دارد برای هر نوع از موتورپمپ ها به وجود بیاید کاویتاسیون است. همانطور که می دانیم مایعات، می توانند با هر درجه حرارتی و با فشار معینی تبخیر شوند. زمانی که در داخل چرخ یک پمپ، فشار مایع از فشار تبخیر مایع کمتر شود، حباب های بخار یا گازی در فاز مایع به وجود خواهند آمد. این حباب ها توام با مایع به نقطه ای دیگر با فشار بالاتر حرکت می کنند. وقتی به مکان جدید رسیدند، اگر فشار مایع تا اندازه کافی زیاد باشد، عمل تقطیر صورت می گیرد و ذراتی از مایع از مسیر اصلی خود منحرف خواهند شد.
این ذرات با سرعت های زیاد به اطراف و از جمله پره ها برخورد می کنند. که اگر شدت این برخورد زیاد باشد ممکن است، به پره ها آسیب بزند و در عملکرد این دستگاه اختلال ایجاد کند. نام این پدیده کاویتاسیون است. کاویتاسیون برای موتورپمپ ها خطرناک است و ممکن است به مرور زمان پره های دستگاه را نابود کند. در نتیجه تا جای ممکن باید از به وجود آمدن این پدیده در موتور پمپ ها پیشگیری کرد.

علائم کاویتاسیون

از علائم کاویتاسیون شنیدن صدای منقطع شده از موتور پمپ است. سپس به تدریج این صدا افزایش پیدا خواهد کرد. و شبیه به صدای برخورد گلوله هایی به سطح یک فلز می شود. از دیگر علائم کاویتاسیون می توان به لرزش دستگاه اشاره نمود. کاویتاسیون موجب می شود، در دستگاه همراه با صدا ارتعاش هایی نیز به وجود بیاید. در این هنگام اگر کاویتاسیون دستگاه برطرف نگردد و همچنان دستگاه به کار خود ادامه دهد این صداها بیشتر شده و دیگر قطع و وصل نمی شود و مداما این صدا وجود خواهد داشت. همچنین عملکرد دستگاه مختل می شود و به مرور زمان موتور پمپ، کیفیت و کارایی خود را از دست خواهد داد.

بازگشت بە لیست
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها