مقالات

دلایل رایج خرابی پمپ آب خانگی + عیب یابی و رفع مشکل

دلایل رایج خرابی پمپ آب خانگی + عیب یابی و رفع مشکل

پمپ آب خانگی وسیله‌ای است جهت استفاده در مناطقی که با افت فشار آب مواجه هستند تا فشار لازم برای پمپاژ آب به کل ساختمان و طبقات بالا را تامین کند. برای انتخاب پمپ آب خانگی مناسب باید به مواردی از جمله فشار، سرعت جریان آب در منطقه‌ای که قرار است پمپ آب نصب شود و همچنین ارتفاعی که باید آب در آن پمپاژ شود، توجه کرد انتخاب پمپ آب اشتباه، هزینه‌های اضافی در مصرف انرژی و تعمیر و نگهداری روی دست مصرف‌کننده خواهد گذاشت.در این مقاله به برخی از خرابی های رایج در پمپ های آب و نحوه عیب یابی و رفع مشکلات آن‌ها می‌پردازیم.

قبل از هر چیز ابتدا باید با قطعات اصلی پمپ آشنا شد. قطعات اصلی پمپ شامل، سیل مکانیکی (نافی)، یاتاقان، واشر و رینگ، سیم برق، پروانه‌ها است.

خرابی های رایج در پمپ‌ آب و رفع مشکلات ناشی از آن‌ها

۱) مداوم کار کردن پمپ آب خانگی

یکی از دلایل خرابی پمپ آب کارکردن مداوم آن است چون مداوم کار کردن آن هم باعث داغ شدن بیش از حد پمپ می‌شود و هم موجب هدر رفت انرژی خواهد شد. به همین دلیل و برای جلوگیری از کارکردن مداوم پمپ، باید از ست کنترل یا کلید اتومات استفاده کرد.

۲) هوا گرفتن پمپ آب خانگی

اگر پمپ آب به لوله‌کشی ساختمان به صورت مستقیم متصل باشد، هواگیری در پمپ آب رخ نمی‌دهد و اگر پمپ به هر دلیلی هوا بکشد، خاموش نمی‌شود و به صورت مداوم کار می‌کند و ممکن است موجب خرابی پمپ آب شود. در واقع خاموش شدن پمپ آب به دلیل فشار آب رخ می‌دهد. بنابراین اگر پمپ آب خانگی هوا بگیرد، قادر به مکیدن و پمپاژ کردن آب نیست در نتیجه پمپ آب به صورت مداوم و یکسره کار می‌کند و باعث داغ شدن بیش از حد پمپ می‌گردد و از طرف دیگر موجب هدر رفت انرژی خواهد شد.

۳) خاموش و روشن شدن مداوم پمپ آب

در بسیاری از موارد، بعد از گذشت مدت زمانی، پمپ آب به صورت پیاپی روشن و خاموش می‌شود. در این حالت پمپ آب به سرعت قطع و وصل می‌شود. علت این قطعی و وصلی مداوم، کم باد شدن و یا سوراخ شدن منبع فشار و تیوپ در پمپ آب است. برای جلوگیری از این مسئله و خرابی پمپ آب باید منبع فشار یا تیوپ تعویض شود.

۴) یکسره شدن پمپ آب خانگی

یکی از دلیلی که می‌تواند باعث یکسره شدن و خاموش نشدن پمپ آب شود، تنظیم نبودن کلید اتوماتیک مکانیکی است. این کلید باید توسط سرویس‌کار متخصص تنظیم شود. دلیل دیگری که منجر به یکسره شده پمپ آب و در نتیجه خرابی پمپ آب می‌شود، خشک کار کردن پمپ و بی آب شدن آن است.

دلیل دیگر برای خاموش نشدن پمپ آب خانگی وجود هوای زیادی در پمپ آب است. به هم چسبیدن کنتاکت‌های کلید اتوماتیک هم یکی دیگر از دلایل خاموش نشدن و یکسره کار کردن پمپ آب خانگی می‌باشد.

۵) علت بالا نبودن فشار پمپ آب

دلایلی که باعث می‌شود فشار آب در هنگام روشن شدن پمپ بالا نرود، وجود هوا یا وجود مکش بالا در پمپ است. گاهی هم خرابی پروانه‌ها و یا وجود جسم خارجی در بین پره‌های پمپ می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکل و عدم پمپاژ صحیح آب، توسط پمپ شود، که در این حالت رفع مشکل خرابی پمپ آب تنها با کمک متخصصان امکان‌پذیر است.

۶) گریپاژ کردن پمپ

یکی از دلایل گریپاژ کردن موتور پمپ آب، ورود اجسام خارجی به داخل پروانه‌های پمپ آب است، که این مسئله با قرار دادن فیلتر، قبل از ورودی آب و سرویس پمپ و تمیز کردن پره‌های پمپ حل خواهد شد.

دلیل دیگر، زنگ زدن قطعات پمپ مانند پره‌های داخلی محفظه‌ی پمپاژ و یا پروانه‌های مکش هوا می‌باشد که این مشکل هم با تمیز کردن و پاک کردن قطعات حل می‌شود. دلیل دیگر گریپاژ کردن موتور پمپ، خرابی بلبرینگ‌هاست که با تعویض بلبرینگ‌های جلویی و عقبی موتور پمپ آب، می‌توان به رفع این مسئله کمک کرد.

۷) دلایل سر و صدای موتور پمپ آب

دلایلی که باعث سروصدای موتور پمپ آب می‌شود، شامل رسوب گرفتن پروانه‌ها، خرابی یاتاقان، فرسودگی رینگ‌ها، فرسودگی پروانه‌ها، تراز نبودن پروانه‌ها و مشکل در کفی سیل مکانیکی می‌باشد.

۸) دلایل سر وصدای لوله‌های آب

دلایلی که باعث سروصدای لوله‌های آب می‌شود، شامل وجود پیچ و تاب در لوله‌ها، زیاد بودن فشار و وجود هوا در لوله‌های آب می‌باشد.

مبنع: اِلین پمپ

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − پنج =