دسته‌بندی نشده

پمپ کولر آبی چیست؟

پمپ کولر آبی چیست؟

پمپ کولر آبی یک وسیله‌ی الکترومکانیکی است که وظیفه‌ی آن بالا بردن فشار مایع برای انتقال آب از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر است. پمپ‌های کولر آبی عمدتا از نوع تک موتوره هستند.

پمپ کولر آبی چیست؟

پمپ کولر یک وسیله‌ی الکترومکانیکی است که وظیفه‌ی آن بالا بردن فشار مایع برای انتقال آب از نقطه‌ای به نقطه‌ی دیگر است، که عمدتا از نوع تک موتوره هستند. پمپ آب کولر آبی ساختاری شبیه به پمپ آب ساختمان دارد، ولی در ابعاد کوچکتر، یعنی درست شبیه به پمپ آب ساختمان دارای دو قسمت الکتریکی و مکانیکی است.

نحوه‌ی کار پمپ کولر آبی

نحوه‌ی کار آن‌ها به این صورت است که با رسیدن توان الکتریکی به موتور آن، پروانه‌های چند پهر تعبیه شده در آن به حرکت در می‌آید. با حرکت این پره‌ها آب از تشتک کولر و پایین پمپ مکیده می‌شود و با فشار به سمت بالا هدایت می‌گردد. در هنگام خروج از پمپ از طریق شلنگ بیرونی، چپقی‌ای قرار دارد که موجب انتقال آب به سه راهی توزیع کننده‌ی آب شده و آب از طریق شلنگ‌ها بر روی پوشال‌ها می‌ریزد. پس از برخورد هوای گرم به پوشال‌های خیس شده، هوای خنک تولید شده و این هوا از طریق چرخش پروانه به داخل کانال کولر هدایت می‌شود.

عملکرد موتور و پمپ از یکدیگر مستقل است، ولی باید توجه داشت که موتور کولر آبی نیز مانند هر موتور دیگری در هنگام کار داغ می‌شود و این گرما تا حد معینی برای موتور قابل تحمل است. از آن‌جا که روشن بودن پمپ باعث خنک شدن محفظه‌ی کولر می‌شود، امکان آسیب رسیدن به موتور را نیز کاهش می‌دهد.

انواع پمپ آب کولر آبی

پمپ‌های مورد استفاده در کولرآبی به طور متداول از دو نوع تشکیل شده است. پمپ کولر آبی با استاتور بوبینی و پمپ کولر آبی با استاتور بالشتکی.

اجزای پمپ آب کولر

به طور کلی پمپ آب از دو قسمت الکتریکی و مکانیکی تشکیل می‌شود.

قسمت الکتریکی پمپ آب کولر آبی

قسمت الکتریکی شامل استاتور، هسته و درپوش‌ها است و استاتور شامل دو بوبین یا بالشتک است، که روی هسته و در داخل شیارها قرار گرفته‌اند. هسته‌ی روتور را از ورق‌های آهن سیلیس‌دار می‌سازند و شیارهایی روی آن جهت قرار گرفتن میله یا ‌هادی‌ها روی روتور ایجاد می‌شود. این شیارها موجب افزایش گشتاور واتر پمپ می‌شود. سپس در داخل آنها مواد مذاب تزریق کرده، به طوری که یک قفسه آلومینیومی ‌تشکیل می‌شود. درپوش‌ها محل قرار گرفتن یاتاقان‌ها بوده و برای نگهداری دو سر محور موتور می‌باشد. خازن پمپ آب کولر نیز قسمت الکتریکی پمپ را تشکیل می‌دهد.

قسمت‌های مکانیکی پمپ آب کولر آبی

قسمت‌های مکانیکی پمپ کولر شامل این موارد است. پایه اصلی پمپ که در داخل آب قرار دارد و وظیفه آن پمپاژ آب به بدنه کولر است. پروانه‌ی چهار یا سه پره‌ای درون پایه‌ی اصلی که نقش توربین را ایفا می‌کند. چپقی یا محل قرارگیری شیلنگ خروجی که وظیفه انتقال آب به سه راهی را بر عهده دارد. کفی پمپ که در زیر بدنه قرار دارد و مانع ورود آب به پمپ کولر می‌شود و در نهایت کلاهک که به عنوان قسمت فوقانی پمپ مانند یک چتر روی پمپ نصب شده تا مانع انتقال آب به داخل پمپ شود.

عوامل موثر در سوختن پمپ

بی آب ماندن کولر به مدت طولانی

عدم روغن‌کاری پمپ آب کولر

وارد شدن جسم خارجی و رسوبات به درون پمپ

تعویض نکردن به موقع پوشال‌های کولر و کثیف بودن آن‌ها

وارد شدن آب به بخش الکتروموتور پمپ آب

عوامل موثر در جلوگیری از سوختن پمپ کولر

روغن‌کاری پمپ آب کولر به صورت دوره‌ای

شستشوی بدنه‌ و کفی و همچنبن از بین بردن رسوبات

بررسی سه راهی توزیع آب به صورت منظم

تعویض به موقع پوشال‌های کولر

تنظیم فلوتر یا شناور کولر آبی

بررسی شلنگ آب به صورت منظم

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها