مقالات

دلیل صدای زیاد پمپ آب خانگی

دلیل صدای زیاد پمپ آب خانگی

دلیل صدای زیاد پمپ آب خانگی

پمپ ها قادرند مشکلات ناشی از کم فشاری آب را به خوبی رفع نمایند. اما طبیعتا دارای معایبی نیز می باشند که یکی از مهمترین آن ها صدای ناهنجار آن هاست. البته همه پمپ های آب این صدای زیاد موتور را می دهند، اما در برخی موارد این صدا به صدایی گوش خراش تبدیل می شود و غیر قابل تحمل است.

ایجاد سر و صدای زیاد در پمپ می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این سر و صدا ممکن است، به علت خرابی یکی از قطعات پمپ باشد. هنگامی که پمپ صدای ناهنجار (غیرطبیعی) را تولید کند ممکن است در حال خراب شدن باشد. بهتر است، جلوی این خرابی به سرعت گرفته شود و پمپ تعمیر شود در صورتی که پمپ با خرابی مدتی به کار خود ادامه دهد ممکن است، در عرض یک روز کاملا از کار بیفتد . یکی از مشکلات اساسی پمپ آب که منجر به صدای ناهنجار و غیر طبیعی آن می شود خرابی شافت آن است. در ادامه برخی از مشکلات پمپ آب که صدای غیرطبیعی آن را افزایش می دهند را ذکر می نماییم. با ما همراه باشید.

خرده شدن شافت

شافت پمپ آب دارای یک بلبرینگ است. خرده شدن بلبرینگ موجب ایجاد سر و صدای غیر طبیعی خواهد شد. ممکن است محفظه گریس به دلیل پارگی کاسه نمد یا واشر آببندی خشک شده باشد. همچنین ممکن است اختلال عملکرد موتور و فشار بدنه پمپ به بلبرینگ سبب خرده شدن بلبرینگ شده باشد.

هر قطعه ای دارای یک عمری است، که بسته به اندازه استفاده از آن تمام خواهد شد. به پایان رسیدن عمر بلبرینگ نیز می تواند موجب ایجاد سر و صدایی در پمپ گردد. در این صورت باید این قطعه تعویض گردد تا پمپ آب بتواند عملکردی مناسب و بدون صدای زیاد داشته باشد. همچنین ممکن است شافت با مایعات اسیدی در تماس باشد و به مرور زمان این خوردگی ایجاد شده باشد. اگر پمپ آب به طور صحیح نصب نشده باشد نیز این مشکل پیش خواهد آمد و صدای ناهنجاری از پمپ به گوش خواهد رسید. به علاوه اگر فشار آب در پمپ مدام کم و زیاد شود، دمای پمپ بالا خواهد رفت. این دما به شافت می رسد و موجب تابیدگی آن خواهد شد. برای نصب مناسب و صحیح پمپ آب نیز باید به چند نکته دقت نمود.

کفی پمپ باید از استحکام خوبی برخوردار باشد و نباید خاکی و شنی و رو به فرسودگی باشد. هموار بودن کف پمپ نیز در ایجاد سر و صدای آن موثر است. اگر کف پمپ ناهموار باشد وزن پمپ به صورت متعادل در چهار پایه آن تقسیم نمی شود و ممکن است به وجود آوردنده سر و صدایی جدید باشد. نصاب پمپ می بایست، پس از جوشکاری وضعیت قرار گرفتن آن را به طور کامل بررسی کند و نواقص آن را برطرف کند.

آسیب دیدن پروانه پمپ

دور موتور پمپ های امروزی از ۱۴۰۰ تا ۲۹۰۰ دور است. یقینا اگر پروانه پمپ آسیب ببیند و بشکند می تواند در هنگام چرخش دور موتور وکارکرد پمپ صدای زیادی را ایجاد کند. پروانه پمپ روی شافت موتور سوار شده است و کار آن انتقال آب جاری لوله ها به درون آن است . چند دلیل وجود دارد که پروانه دچار تابیدگی و شکستگی گردد. اولین دلیل آن می تواند نقص فنی در بلبرینگ باشد. همچنین اگر شافت دچار تابیدگی و لاغر شدن، شده باشد می تواند مشکلاتی را در پروانه به وجود بیاورد و پروانه را نیز دچار تابیدگی کند. دمای بیش از حد می تواند به پروانه پمپ آسیب بزند.

ایجاد نقص فنی در الکتروموتور

بخش اصلی پمپ، الکتروموتور آن است. برخی از مشکلات خواهد توانست به الکتروموتور آسیب برساند و الکتروموتور را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر دمای پمپ بیش از حد بالا برود می تواند در کار الکتروموتور اختلال ایجاد کند و موجب افزایش صدای زیاد پمپ آب خانگی شود. ایجاد نقص فنی در اتومات پمپ و اختلالات برق رسانی به پمپ نیز موجب آسیب رساندن به الکتروموتور می شود. همچنین می تواند مشکلاتی در رتور و بلبرینگ به وجود بیاید و تنش هایی را در عملکرد الکتروموتور ایجاد کند.

بسته شدن مجاری

اگر تمامی مجاری و لوله های پمپ باز و نرمال باشد به طور صحیح عمل خواهد کرد و هیچ مشکلی نخواهد داشت. اما به مرور زمان ممکن است دیواره های مجاری و لوله های پمپ رسوب گرفته باشد و رفته رفته مجاری پمپ مسدود شود و موجب ایجاد سر و صدای ناهنجار شود. همچنین، امکان لجن گرفتن در پمپ هایی که در مکش آب چاه استفاده می شود بسیار زیاد است. این اتفاق نیز سبب مسدود شدن مجاری پمپ می گردد وسر و صدای پمپ را افزایش خواهد داد. از دیگر عوامل انسداد مجاری پمپ می توان به ورود اجسام خارجی از پروانه به محفظه پمپ اشاره کرد. در این صورت گرفتگی در لوله های پمپ به وجود می آید و ممکن است سر و صدای بسیار زیادی را تولید کند.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =