مقالات

دلیل صدای زیاد پمپ آب خانگی

دلیل صدای زیاد پمپ آب خانگی

دلیل صدای زیاد پمپ آب خانگی

پمپ ها قادرند مشکلات ناشی از کم فشاری آب را به خوبی رفع نمایند. اما طبیعتا دارای معایبی نیز می باشند که یکی از مهمترین آن ها صدای ناهنجار آن هاست. البته همه پمپ های آب این صدای زیاد موتور را می دهند، اما در برخی موارد این صدا به صدایی گوش خراش تبدیل می شود و غیر قابل تحمل است.

ایجاد سر و صدای زیاد در پمپ می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. این سر و صدا ممکن است، به علت خرابی یکی از قطعات پمپ باشد. هنگامی که پمپ صدای ناهنجار (غیرطبیعی) را تولید کند ممکن است در حال خراب شدن باشد. بهتر است، جلوی این خرابی به سرعت گرفته شود و پمپ تعمیر شود در صورتی که پمپ با خرابی مدتی به کار خود ادامه دهد ممکن است، در عرض یک روز کاملا از کار بیفتد . یکی از مشکلات اساسی پمپ آب که منجر به صدای ناهنجار و غیر طبیعی آن می شود خرابی شافت آن است. در ادامه برخی از مشکلات پمپ آب که صدای غیرطبیعی آن را افزایش می دهند را ذکر می نماییم. با ما همراه باشید.

خرده شدن شافت

شافت پمپ آب دارای یک بلبرینگ است. خرده شدن بلبرینگ موجب ایجاد سر و صدای غیر طبیعی خواهد شد. ممکن است محفظه گریس به دلیل پارگی کاسه نمد یا واشر آببندی خشک شده باشد. همچنین ممکن است اختلال عملکرد موتور و فشار بدنه پمپ به بلبرینگ سبب خرده شدن بلبرینگ شده باشد.

هر قطعه ای دارای یک عمری است، که بسته به اندازه استفاده از آن تمام خواهد شد. به پایان رسیدن عمر بلبرینگ نیز می تواند موجب ایجاد سر و صدایی در پمپ گردد. در این صورت باید این قطعه تعویض گردد تا پمپ آب بتواند عملکردی مناسب و بدون صدای زیاد داشته باشد. همچنین ممکن است شافت با مایعات اسیدی در تماس باشد و به مرور زمان این خوردگی ایجاد شده باشد. اگر پمپ آب به طور صحیح نصب نشده باشد نیز این مشکل پیش خواهد آمد و صدای ناهنجاری از پمپ به گوش خواهد رسید. به علاوه اگر فشار آب در پمپ مدام کم و زیاد شود، دمای پمپ بالا خواهد رفت. این دما به شافت می رسد و موجب تابیدگی آن خواهد شد. برای نصب مناسب و صحیح پمپ آب نیز باید به چند نکته دقت نمود.

کفی پمپ باید از استحکام خوبی برخوردار باشد و نباید خاکی و شنی و رو به فرسودگی باشد. هموار بودن کف پمپ نیز در ایجاد سر و صدای آن موثر است. اگر کف پمپ ناهموار باشد وزن پمپ به صورت متعادل در چهار پایه آن تقسیم نمی شود و ممکن است به وجود آوردنده سر و صدایی جدید باشد. نصاب پمپ می بایست، پس از جوشکاری وضعیت قرار گرفتن آن را به طور کامل بررسی کند و نواقص آن را برطرف کند.

آسیب دیدن پروانه پمپ

دور موتور پمپ های امروزی از ۱۴۰۰ تا ۲۹۰۰ دور است. یقینا اگر پروانه پمپ آسیب ببیند و بشکند می تواند در هنگام چرخش دور موتور وکارکرد پمپ صدای زیادی را ایجاد کند. پروانه پمپ روی شافت موتور سوار شده است و کار آن انتقال آب جاری لوله ها به درون آن است . چند دلیل وجود دارد که پروانه دچار تابیدگی و شکستگی گردد. اولین دلیل آن می تواند نقص فنی در بلبرینگ باشد. همچنین اگر شافت دچار تابیدگی و لاغر شدن، شده باشد می تواند مشکلاتی را در پروانه به وجود بیاورد و پروانه را نیز دچار تابیدگی کند. دمای بیش از حد می تواند به پروانه پمپ آسیب بزند.

ایجاد نقص فنی در الکتروموتور

بخش اصلی پمپ، الکتروموتور آن است. برخی از مشکلات خواهد توانست به الکتروموتور آسیب برساند و الکتروموتور را تحت تاثیر خود قرار دهد. اگر دمای پمپ بیش از حد بالا برود می تواند در کار الکتروموتور اختلال ایجاد کند و موجب افزایش صدای زیاد پمپ آب خانگی شود. ایجاد نقص فنی در اتومات پمپ و اختلالات برق رسانی به پمپ نیز موجب آسیب رساندن به الکتروموتور می شود. همچنین می تواند مشکلاتی در رتور و بلبرینگ به وجود بیاید و تنش هایی را در عملکرد الکتروموتور ایجاد کند.

بسته شدن مجاری

اگر تمامی مجاری و لوله های پمپ باز و نرمال باشد به طور صحیح عمل خواهد کرد و هیچ مشکلی نخواهد داشت. اما به مرور زمان ممکن است دیواره های مجاری و لوله های پمپ رسوب گرفته باشد و رفته رفته مجاری پمپ مسدود شود و موجب ایجاد سر و صدای ناهنجار شود. همچنین، امکان لجن گرفتن در پمپ هایی که در مکش آب چاه استفاده می شود بسیار زیاد است. این اتفاق نیز سبب مسدود شدن مجاری پمپ می گردد وسر و صدای پمپ را افزایش خواهد داد. از دیگر عوامل انسداد مجاری پمپ می توان به ورود اجسام خارجی از پروانه به محفظه پمپ اشاره کرد. در این صورت گرفتگی در لوله های پمپ به وجود می آید و ممکن است سر و صدای بسیار زیادی را تولید کند.

انواع صدای پمپ آب

برخی اوقات پمپ آب به دلیل داشتن مشکل صدای غیرطبیعی دارد. در صورتی که با چنین مسئله ای رو به رو شدید باید سریعاً برای برطرف کردن آن اقدام نمایید. اما صداهایی نیز هستند که در هنگام کار کردن موتور وجود دارند اما طبیعی بوده و دارای مشکل نیست. صداهایی که باید با شنیدن آن علت به وجود آمدنش را بررسی کنید بدین شرح است:

پمپ صدای کوبش دارد

ضرباتی که قوچی آب در درون پمپ ایجاد می کند صدای کوبش میدهد. این صدا طبیعی بوده و علت به وجود آمدن آن آزادسازی مقداری زیادی انرژی در پمپ می باشد. که به خاطر تغییر ناگهانی فشار آب این اتفاق می افتد. اگر می خواهید این صدا را خنثی کنید باید فشار پمپ آب را تنظیم کنید، تا ضربات قوچی کاهش یابد.

صدای کلیک دادن

وقتی چنین صدایی را هنگام خاموش و روشن شدن پمپ می شنوید احتمال خیلی زیاد از کلید اتوماتیک آن می باشد. با اینکه این صدا طبیعی است اما اگر در هنگام باز و بستن پمپ صدای وزوز از کلید اتومات به جای صدای کلیک شنیدید. این صدا نشان دهنده وجود مشکل در این قسمت بوده و به بررسی های بیشتری نیاز دارد.

صدای تپ تپ میدهد

هر وقت در پمپ آب و یا سیستم لوله کشی آن صدایی تو خالی مانند تپ تپ شنیدید، ممکن است خبر از سست شدن اتصالات لوله کشی و یا خرابی شیر یک طرفه بدهد. علت چنین امری نیز از فشار ناگهانی حرکت آب می باشد.

صدایی شبیه زوزه کشیدن را دارد

این صدا هنگامی ایجاد می شود که موتور پمپ آب با وارد شدن به چرخه کار و فشار آوردن به خود، سعی در روشن شدن دارد. در چنین مواقعی موتور پمپ آب باید عوض شود. احتمال دیگری که ممکن است این صدا به خاطر آن ایجاد شود، سوختن خازن استارتر یا دائم کار می باشد. اگر چنین باشد باید خازن را تعویض کنید.

صدایی همانند ساییده شدن

اگر در هنگام کار کردن پمپ خانگی، صدای ساییدگی فلز را شنیدید، باید پره های پروانه پمپ آب را بررسی کنید. احتمالا به خاطر وارد شدن اجسام خارجی به این بخش از پمپ، پروانه صدای ساییده شدن را می دهد.

پمپ آب جیغ می کشد

احتمال وجود نقص در بلبرینگ پروانه و موتور پمپ آب وجود دارد که صدای جیغ را ایجاد می نماید. اگر علت مشکلی که ایجاد شده است را برطرف ننماید ممکن است صدا بیشتر شده و موتور پمپ آسیب زیادی ببیند.

رفع مشکل صدای پمپ آب

در قسمتی از مقاله بالا به شرح و علت های احتمالی وجود مشکل، در پمپ آب توسط صداهای ایجاد شده در موتور پمپ پرداختیم. اما برای رفع صداها نیز باید چاره ای اندیشید تا از وارد آمدن خسارت زیاد به پمپ و کلافه کردن اهالی ساختمان و … جلوگیری کرد. راه های رفع صدا عبارت است از:

رفع کردن زنگ زدگی

گاهی وقت ها پوسته پمپ زنگ زده و باد می کند. به همین دلیل در پمپ صدا ایجاد می شود. برخی برندهایی که پمپ تولید می نمایند از متریال خوبی در ساخت محصولات خود استفاده نمی کنند. به دلیل پایین بودن کیفیت جنس بدنه پمپ، رنگ پوسته از بین رفته و زنگ میزند به همین خاطر پوسیدگی رخ داده و باد می کند. برای همین وقتی پمپ کار می کند پروانه پمپ با قسمت باد شده پوسته برخورد کرده و سر و صدا ایجاد می شود.

برای اینکه قسمت باد شده پوسته را ترمیم کنید باید با سمباده و دریل قسمت هایی از پوسته را که دچار زنگ زدگی و پوسیدگی شده است را پاک نمایید. با استفاده از ضد زنگ تمامی قسمت های پوسته پمپ را با آن پوشش دهید تا در برابر پوسیدگی مقاوم شود. بعد از انکه این کارهارا انجام دادید با واشر و چسب آهن درب پمپ را بسته و آن را آب بندی نمایید.

نصب کردن نادرست پمپ

یکی دیگر از علت هایی که ممکن است باعث ایجاد صدا در پمپ شود نصب نادرست آن است. محیط نصب باید صاف و بدون سراشیبی بوده و سطح صاف باشد. محل خوب برای نصب پمپ یک سطح بتنی است و باید پمپ به سطح بچسبد. اگر پمپ کاملاً به سطح بتن نچسبد هنگام کار کردن لرزش ایجاد کرده و سر و صدای زیادی می کند. بنابراین بدین روش می توانید جلوی لرزش و صدای زیاد پمپ را بگیرید.

عایق صوتی

یکی از بهترین روش ها برای کم کردن صدای طبیعی پمپ آب، در صورت نداشتن نقص فنی استفاده کردن از شانه تخم‌ مرغ. کارتن، الیاف طبیعی و مواد آکوستیک مانند فیبر مصنوعی است. با این موارد گفته شده که در دسترس است می توانید یک مکعب درست کرده و بر روی پمپ قرار دهید. بدین صورت از صدای آن کاسته خواهد شد.

تعمیر و سرویس به هنگام و نگهداری درست

دقت کنید که اگر صدای ایجاد شده در پمپ شبیه صدایی نیست که روزهای اول خرید پمپ خود شنیده اید. احتمالا پمپ دچار نقص فنی شده باشد. بهتر است دنبال علت مشکل به وجود آمده باشید و سعی کنید آن را هر چه سریعتر رفع کنید. کارهایی که باعث می شود پمپ شما خراب نشود و یا در صورت خرابی مشکلات دیگری را به بار نیاورد. عبارت است از: تعمیر کردن و سرویس قطعات خراب، بررسی پیچ و مهره‌ ها و سفت کردن آن‌ در صورت لزوم، و روغن‌ کاری نمودن قطعات پمپ.

بررسی کردن پروانه ها

گاهی وقت ها به دلیل خرابی و خوردگی پروانه پمپ، صدا نیز بیشتر می شود. استفاده نکردن از فیلتر خوب و مناسب باعث وارد شدن ماسه و خاک به پمپ آب شده و پروانه خراب می شود.

تعویض پمپ جدید با قدیمی

اگر در هر صورت راه های مختلفی را رفتید تا پمپ را تعمیر و صدای آن را کم کنید، جواب نداد بهتر است یک پمپ جدید بخرید. پکپ هایی در بازار هستند که با کیفیت بوده و صدای بسیار کمی دارند. در مقابل هزینه ای که خواهید کرد خیالتان از بابت به وجود آمدن مشکلات متنوع برای پمپ راحت خواهد بود. زیرا در صورت داشتن کیفیت و متریال درست در ساخت آن پمپ به راحتی خراب نخواهد شد. یک نکته دیگر وجود دارد آن هم این است که باید قبل از خرید حتما مشاوره ای دریافت کرد. و یا انتخاب درستی در بابت استفاده ای که از آن می خواهید کنید، داشته باشد.

اگر پمپ آب خانگی می خواهید بخرید حتما توجه داشته باشید که از چه برندی بوده و از چه جایی خرید می کنید. نکته دوم نیز این است که صدای خیلی کمی داشته باشد تا اهالی ساختمان کلافه نشود. سعی کنید نسبت به مشخصات ساختمان خود و استفاده ای که از آن خواهید کرد پمپ آب بشقابی و دو پروانه ای در مدل و برند خوبی بخرید. پمپ آب جتی نیز خوب است اما صدای بیشتری نسبت به دو پروانه ای و بشقابی دارد. با انتخاب درست می توانید از ایجاد هزینه های زیادی در بابت پمپ جلوگیری کنید.

سوالات متداول

من پمپ آب جتی برای ساختمان خریدم ولی صدای زیادی دارد چکار کنم؟

بهتر بود که قبل از خرید حتما در این زمینه مشاوره ای با کارشناسان در حوزه پمپ آب داشتید. اما به دلیل اینکه بابت خرید خود هزینه زیادی کرده اید بهتر است قبل از هرکاری فکتورهایی که موجب بروز صدا می شوند و به طور کامل آن را شرح دادیم بررسی نمایید. اگر مشکلات مربوطه وجود نداشت تنها راه عایق بندی کردن آن است.

پمپ آبی که در ساختمان ما استفاده می شود علاوه بر صدای زیاد، لرزش های زیادی نیز دارد علت چیست؟

علت لرزش این است که پمپ به صورت صحیحی در مکان مناسبی نصب نشده است. صدای زیاد هم علت های مختلفی دارد. برای راهنمایی و پاسخ به این سوال لطفاً قسمت رفع مشکل صدای پمپ آب را در مقاله بالا بخوانید.

عایق بندی پمپ آب برای کم کردن صدا چگونه انجام می شود؟ 

با درست کردن یک مکعب از شانه تخم مرغ، کارتن و الیاف طبیعی و … می توانید بر روی پمپ قرار داده و صدای آن را کم کنید. البته توجه داشته باشید که پمپ نقص فنی نداشته باشد.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها