مقالات

دلایل اصلی خرابی پمپ شناور

دلایل اصلی خرابی پمپ شناور

علت های اصلی خرابی پمپ های شناور

علت های اصلی خرابی پمپ های شناور؛ پمپ شناور به اسامی دیگری همچون الکتروپمپ، پمپ شناور چاه عمیق و پمپ شناور کشاورزی نیز معروف است. همانطور که از نام پمپ های شناور پیداست، این پمپ هادر آب شناور می باشند و در صورت قرار گرفتن در آب به خوبی عمل می کنند. کار پمپ شناور، مکش آب از چاههای عمیق است. این نوع پمپ در مصارف خانگی، کشاورزی و همچنین در صنایع نفت و گاز مورد استفاده قرار می گیرد.

از انواع پمپ های شناور می توان به پمپ شناور چاه عمیق، پمپ کف کش وپمپ لجن کش اشاره نمود. در پمپ های شناور دو کابل به کار رفته است. یک کابل برای دور کند مورد استفاده قرار می گیرد (حالت ستاره) و کابل دیگر برای دور تند (حالت مثلث) استفاده می شود. در صورت استفاده از حالت ستاره مثلث، موتور پمپ شناور کمی آهسته کار خواهد کرد و سپس دور آن به صورت اتوماتیک تند خواهد شد. از دلایل اصلی خرابی پمپ های شناور می توان به نوسانات برق، نفوذ شن و ماسه به داخل پمپ به همراه پمپاژ آب، کاهش آب چاه، اکسید و سولفاته شدن پمپ و انسداد مسیر خروجی پمپ آب اشاره نمود.

دلایل اصلی خرابی پمپ شناور (عدم هواگیری پمپ)

اگر هواگیری پمپ شناور به خوبی صورت نگیرد ممکن است، مشکلاتی را درپی داشته باشد. به طور معمول برای هواگیری مناسب پمپ‌های شناور، پمپ و لوله مکش را با سیال مورد نظر پر می‌کنند. برای هواگیری این بخش، بهتر است به هنگام پر کردن لوله‌ها و پوسته شیر تخلیه هوا را باز کنید. اگر سیال به صورت شفاف و فاقد هوا خارج شد، می توانیم شیر را ببندیم تا پمپ به طور صحیح مجددا شروع به کار نماید.

ایجاد حفره هوا در پمپ

در صورت ایجاد حفره هوا در پمپ شناور و شنیدن صدایی که شبیه به هم خوردن سنگ ریزه به نظر می رسد که پمپ نیاز به تعمیر دارد. برای رفع این مشکل می بایست در ابتدا شیر را به آرامی ببندیم. اگر با این کار سر و صداهای ایجاد شده رفع شد، می توان حدس زد که مشکل از وجود حفره هوا در پمپ می باشد.

برعکس بودن جهت دوران پمپ

غلط بستن جهت سر سیم‌های الکتروپمپ ممکن است موجب اختلال در عملکرد پمپ شود و نیاز به تعمیر پمپ شناور احساس شود . فلشی بر روی پوسته پمپ کشیده شده است که جهت چرخش آن را مشخص نموده است؛ در حین کارکرد الکتروپمپ دقت کنید که جهت دوران آن با فلشی که بر روی پوسته کشیده شده است هم خوانی داشته باشد و صحیح بسته شده باشد. در غیر این صورت می بایست سیم ها را باز نمود و دوباره به شکل صحیح بست.

عدم قرار گرفتن مناسب و به اندازه ی لوله درون سیال مورد نظر

قرار نگرفتن لوله مکش در سیال می تواند موجب ایجاد مشکلات و خرابی در پمپ شناور شود. این مشکل به راحتی و بدون دردسر حل خواهد شد. تنها کافیست سیال درون مخزن را افزایش دهید و یا لوله مکش را بیشتر درون سیال داخل ببرید .

نفوذ هوا به داخل پمپ

در پمپ های شناوری که از قدرت مکش کمتری برخوردارند، ممکن است مشکلاتی پیش بیاید که منجربه مکش هوا به داخل پمپ گردد. درواقع پمپ در حین مکش سیال، هوا را هم به درون خود هدایت می کند. که این اتفاق موجب اختلال در عملکرد پمپ شناور خواهد شد.
امکان نشتی هوا به داخل سیال از ۳ راه وجود دارد.۱٫ از فضای بین شفت و قسمت دوار۲٫ فضای بین پوسته و قسمت ثابت ۳٫ از بین سطوح ثابت و دوار .در صورت بررسی دقیق می توان مشکل را پیدا کرد و متوجه شد هوا از کدامیک از این ۳ مورد وارد پمپ شده است.

آمپر کشیدن پمپ شناور

یکی از دلایل اصلی آمپر و جریان کشیدن پمپ آب گیرپاژ کردن پمپ آب است.

تعمیر الکتروپمپ توسط افراد متخصص تعمیر پمپ

پمپ‌های شناور در انواع مختلفی وجود دارند. از جمله پمپ های شناوری که در صنایع مختلف و با کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرند، می توان به پمپ کف کش، پمپ لجن کش و همچنین پمپ‌های شناور چاه عمیق اشاره نمود. ما در این مقاله سعی داشتیم تا مشکلات و خرابی های متداول پمپ شناور را ذکر نماییم. همچنین اشاره ای کوچک به نحوه تعمیر این خرابی ها نمودیم. با این حال برای اینکه موتور به طور صحیح و با اطمینان تعمیر شود بهتر است از یک تعمیر کار متخصص استفاده کنید و تعمیر پمپ خود را با او بسپارید.

هزینه تعمیر پمپ شناور

هزینه تعمیر پمپ به میزان خرابی پمپ شناور بستگی دارد. قطعات مورد استفاده در پمپ های شناور دارای قیمت های متفاوتی هستند. هزینه تعمیر آن بستگی به قطعه تعویضی آن نیز دارد.

برای راه اندازی پمپ شناور بهتر است این نکات را در نظر بگیرید

ابتدا مقاومت عایق را بررسی نمایید. محل نصب پمپ را از قبل مشخص کنید. سپس دقت کنید که پمپ آب درون چاه قرار داده شود. همچنین سعی داشته باشید جرثقیل متناسب این کار را انتخاب نمایید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 2 =