مقالات

انواع پروانه پمپ و کاربرد آن

انواع پروانه پمپ و کاربرد آن

پروانه پمپ انواع مختلفی دارد که هر یک دارای خصوصیات ویژه‌ای است که در انواع پمپ‌ها به کار برده می‌شوند. پروانه، یکی از قطعات دوار و چرخنده در پمپ‌های سانتریفیوژی است که انرژی را از موتور پمپ به سیال مورد نظر انتقال می‌دهد. پروانه پمپ متشکل از پره‌هایی است که از ورودی باز آن در مرکز پروانه به سمت بیرون هدایت می‌شوند و هنگام چرخش با ایجاد یک نیروی گریز از مرکز، مایع مورد نظر را از محفظه به سمت محل تخلیه هدایت می‌کنند.

پمپ‌های سانتریفیوژی به دلیل عملکرد مناسبی که در ارتباط با انواع مایعات دارند، معروف‌ترین و گسترده‌ترین نوع پمپ‌ها هستند و مشخصات پمپ سانتریفیوژی مناسب برای یک کاربرد خاص، به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهمترین این عوامل، انتخاب پروانه مناسب است.

پروانه پمپ چیست؟

پروانه، یکی از قطعات دوار و چرخنده داخل پمپ‌های سانتریفیوژی است که انرژی را از موتور پمپ به مایع مورد نظر منقل می‌کند. پروانه تشکیل شده  از پره‌هایی که از ورودی باز آن در مرکز پروانه که به آن چشم پروانه می گویند، به سمت بیرون می‌رود که هنگام چرخش با ایجاد یک نیروی گریز از مرکز، مایع مورد نظر را از محفظه به سمت محل تخلیه هدایت می‌کند.

انواع پروانه پمپ

پروانه‌ها انواع مختلفی دارند و هر یک از آنها خصوصیات منحصر به فردی دارند که باعث می‌شود پمپ‌ها کاربری خاصی داشته باشند و از آنجا که پروانه‌ها نقش حیاتی در عملکرد پمپ گریز از مرکز دارند، بنابراین نوع و اندازه پروانه عامل مهمی در مشخصات و ویژگی‌های پمپ است. پروانه‌های پمپ شامل انواع پروانه باز، پروانه نیمه باز، پروانه بسته، پروانه پمپ گردابی و پروانه برشی می‌باشند.

پروانه پمپ باز

یک پروانه باز دارای پره‌هایی است که از دو طرف آزاد و بدون پوشش است و از آنجا که هیچ محافظی اطراف پره‌ها وجود ندارد، درنتیجه ضعیف‌تر عمل می‌کند و در پمپ‌های کوچک‌تر و ارزان‌تر که زیر بار فشار کمی کار می‌کنند، استفاده می‌شود. این نوع پروانه‌ها بر خلاف پروانه‌های بسته قادر هستند که مقداری جامدات را هم پمپاژ کنند.

پروانه نیمه باز

در یک طرف پره‌های پروانه نیمه باز یک صفحه محافظ وجود دارد که استحکام مکانیکی آن را افزایش می‌دهد و طرف دیگر آن همچنان باز است. این نوع پروانه از نظر کارکرد و عملکرد تقریبا چیزی مابین پروانه باز و بسته است و به همین دلیل برای پمپ‌هایی با اندازه متوسط و مقدار کمی جامدات نرم مناسب هستند. در این نوع پروانه فاصله بین پره‌ها و محفظه پمپ باید کم باشد تا کارایی و عملکرد بهتری داشته باشد.

پروانه پمپ بسته

پروانه‌های بسته از هر دو طرف بسته هستند و بالاترین استحکام را دارند. این نوع پروانه دارای پیچیدگی بیشتری نسبت به پروانه‌های باز و نیمه باز هستند و به همین دلیل قیمت بالاتری هم دارند. این نوع پروانه‌ها معروف‌ترین نوع برای استفاده در پمپ‌های بزرگ هستند که مایعات تمیز را منتقل می‌کنند. به دلیل بسته بودن پره‌ها از هر دو طرف، در برخورد با سیالات آلوده و جامدات مستعد گرفتگی هستند و ممکن است در کار اختلال ایجاد کنند.

پروانه پمپ گردابی

برخلاف سه مدل قبلی، پروانه‌های گردابی پروانه کانالی نیستند. در ظاهر بسیار شبیه به پروانه‌های نیمه باز هستند ولی بین پره‌ها فضای بیشتری دارند و عملکردشان نیز متفاوت است. طراحی این پروانه‌ها به گونه‌ای است که برای مایعات آلوده حاوی مقداری جامد و ذرات ریز معلق در مایع مناسب می‌باشد چون این پروانه‌ها همزمان با کشیدن مایع به داخل، یک گرداب خلائی ایجاد می‌کند که مواد جامد را از پره‌ها دور می‌کند و به این ترتیب از آسیب رسیدن به قطعات داخلی جلوگیری می‌نماید. اگر چه در این مدل پروانه بازدهی پایین است ولی قابلیت‌هایی همچون احتمال گرفتگی بسیار کم و حمل جامدات در برخی موارد، باعث شده که عالی به نظر برسند و مورد استفاده قرار بگیرد.

پروانه برشی

پروانه‌های برشی نیز مانند پروانه‌های گردابی، متناسب با مایعات آلود حاوی جامدات طراحی شده‌اند و تفاوت آن‌ها در پره‌ها است. پره‌های پروانه برشی مثل قیچی تیز هستند و مواد جامد را قبل از ورود به پمپ خرد کرده و از بین می‌برند. اگرچه بازدهی این نوع پروانه‌ها نیز مانند پروانه پمپ گردابی پایین است اما انتخاب خوبی برای فاضلاب‌ها و موادی است که باعث گرفتگی خطوط لوله می‌شوند.

اهمیت قطر پروانه

علاوه بر نوع پروانه، در نظر گرفتن قطر پروانه هنگام تعیین پمپ گریز از مرکز نیز حائز اهمیت است زیرا این امر می‌تواند بر عملکرد پمپ تاثیرگذار باشد. به این صورت که هرچه پروانه بزرگتر باشد سرعت محیطی در خروجی پروانه بیشتر خواهد بود و بنابراین هد و جریان تولید شده توسط پمپ نیز بیشتر است و برعکس. با این تفاسیر پروانه‌ها را با توجه به وظیفه‌ی خاصی که دارند، طراحی و تولید می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − پانزده =