مقالات

علت کار نکردن و عیب یابی پمپ کف کش و لجن کش + آموزش تعمیر

دلایل خرابی پمپ آب کفکش و لجن‌کش + عیب یابی و تعمیر

پمپ‌های آب کف کش و لجن کش یکی از پرکاربردترین پمپ‌ها در صنعت آبرسانی می‌باشند که قادرند آب‌های محلول در پایین‌ترین سطح را خارج کنند و معمولا اندازه‌های مختلفی بر حسب اینچ دارند که منظور از اینچ، قطر خروجی آب یا همان سطح مقطع لوله می‌باشد. انواع پمپ های آب کفکش در بازار به صورت الکتروپمپ کفکش تکفاز و پمپ کف‌کش سه فاز هستند که معمولا پمپ‌های کف کش و لجن کش به صورت فلوتر و ساده، تولید و عرضه می‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده‌ی الکتروپمپ کفکش و لجن‌کش

برای یافتن دلایل خرابی یک الکتروپمپ، ابتدا باید با اجزای اصلی آن آشنا شد تا بتوان آن را تعمیر کرد.

 • روتور
 • یاتاقان
 • استاتور
 • بدنه موتور
 • کلگی کفکش
 • پایه کفکش
 • سیلندر روغن
 • پروانه کفکش
 • مکانیکال سیل
 • بدنه پمپ کفکش
 • حلقه نگه دارنده کفکش

عوامل موثر در خرابی پمپ کف‌کش

پمپ کفکش جهت انتقال آب صاف طراحی شده است و هر مقدار مواد موجود در آب، مثل ماسه، گل‌ولای و املاح آن بیشتر باشد، به همان میزان منجر به کاهش عمر کف‌کش و از بین رفتن قطعاتی مانند، پروانه‌، سیل‌ مکانیکی و بلبرینگ‌ می‌گردد. خشک کارکردن کفکش و نرسیدن سیال به هر دلیلی به داخل کف‌کش باعث از بین رفتن سیل‌های مکانیکی آن می‌گردد و درنتیجه با خراب شدن سیل‌های مکانیکی، آب به داخل سیم پیچ نفوذ می‌کند و درنهایت موجب سوختن سیم پیچ می‌گردد.

استفاده نکردن از سیستم حفاظتی مناسب جهت استفاده از کف‌کش یا نبودن سیستم محافظتی مناسب بر روی آن موجب می‌شود که با کوچکترین اتصالی و گریپاژ کردن، الکتروموتور کف‌کش آسیب دیده و بسوزد. هنگام اضافه کردن کابل بر روی کفکش جهت انتقال برق به داخل چاه، باید اصول آپارت و آب بندی کردن کابل را رعایت کرد تا از خطرات ناشی از برق گرفتگی و سوختن پمپ جلوگیری شود. تغییر سایز لوله‌ی خروجی پمپ کفکش هم می‌تواند منجر به فشار اضافه بر روی الکتروموتور گردد و در نتیجه آمپر کشیدن پمپ کف‌کش در بلند مدت باعث آسیب رسیدن به الکترو موتور یا سوختن آن می‌گردد.

۱٫ برق پمپ وصل است ولی خروجی آب ندارد.

یکی از دلایلی که پمپ کفکش با وجود روشن بودن، خروجی آب ندارد این است که لوله‌ی تخلیه آب، به دلیل تکان خوردن یا شکستگی از خروجی پمپ جدا شده و در نتیجه آب به داخل چاه بر می‌گردد. برای حل این مشکل ابتدا باید برق اصلی پمپ را قطع نموده و سپس پمپ کفکش را از چاه خارج و اتصالات را کنترل کرد.

دلیل دیگر ممکن است، سوختگی سیم پیچ الکتروپمپ کفکش، به علت نداشتن سیستم حفاظتی مناسب یا بار اضافه و بیش از حد باشد که علت آن کشیدن سیال غلیظ و یا استفاده از کف‌کش در ارتفاع غیر مجاز، و همچنین استفاده در ارتفاع کمتر از حد مجاز که بروی پلاک، از طرف شرکت سازنده درج شده است، می‌باشد و بار اضافه‌ای که بر پمپ تحمیل می‌شود منجر به بالا رفتن آمپر مصرفی پمپ گشته و باعث گرم شدن سیم پیچ می‌شود و درنتیجه سیم پیچ می‌سوزد.

یکی دیگر از دلایل سوختن سیم پیچ ورود آب به داخل محوطه‌ی الکتروموتور است که دلیلش از بین رفتن آب بندهای سیل مکانیکی پمپ می‌باشد. گیر کردن یا خرابی بلبرینگ‌ باعث گریپاژ کردن روتور الکتروموتور کفکش می‌شود. گیر کردن روتور کفکش باعث بالا رفتن آمپر مجاز کفکش می‌گردد و در صورتی که بروی کفکش سیستم حفاظتی وجود نداشته باشد، سوختن کفکش حتمی است.

۲٫ پمپ روشن است اما بیش از حد معمول آمپر می‌کشد.

یکی دلایل آن، سفت بودن بیش از حد شافت پروانه کفکش است و دلیل دیگر، معکوس بودن جهت چرخش الکتروموتور کف‌کش می‌باشد. استفاده‌ی نامناسب از کف‌کش جهت انتقال سیال هم می‌تواند از دیگر عوامل آمپر کشیدن بیش حد کف‌کش باشد. گیر کردن پروانه بر اثر وجود ذرات و املاح موجود در آب نیز از دیگر عوامل آمپر کشیدن بیش از حد نرمال کفکش است.

معیوب بودن الکتروموتور کفکش و همچنین خروج روغن داخل سیم پیچ کف‌کش باعث بالا رفتن حرارت داخلی سیم پیچ کف‌کش می‌شود که این حرارت آمپر کشیدن بیش از حد نرمال کف‌کش را به همراه دارد و در صورت نبودن سیستم محافظتی، کف‌کش می‌سوزد.

۳٫ پمپ روشن است اما میزان آب دهی پایین است.

یکی از دلایل آن، گرفتگی محفظه‌ی پمپ کفکش است. اگر به هر دلیلی آب به داخل محفظه‌ی پمپ کفکش نرسد، پمپ نمی‌تواند به آن میزان آب دهی لازم برسد. دلیل دیگر، گرفتگی لوله‌ی خروجی پمپ است. اگر لوله‌ی خروجی پمپ کفکش گرفته شده باشد، آب به خارج از چاه یا استخر، که پمپ کفکش در آنجا قرار دارد انتقال نمی‌یابد و در نتیجه با افت فشار و میزان آب دهی پایین روبرو خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل افت فشار و آب دهی کم کفکش، قطر پروانه است. اگر قطر پروانه‌ی پمپ کف‌کش به دلیل سایش، از حالت استاندارد خارج شده باشد، درنتیجه قادر به تولید فشار آب دهی لازم نیست و در نهایت افت فشار و آب دهی پایین را در بر خواهد داشت.

دلیل دیگر افت فشار در صورتی اتفاق می‌افتد که تامین برق پمپ با مشکل مواجه شده باشد و آمپر مورد نیاز، جهت کار کردن و توان نامی پمپ تامین نشود، در ای صورت افت فشار و میزان آب دهی پایین را در بر دارد.

۴٫ هنگام روشن کردن پمپ، فیوز پمپ می‌پرد.

یکی از دلایل این مشکل، ایجاد اتصال کوتاه بین سیم پیچ استاتور و بدنه‌ی پمپ می‌باشد. این اتصال باعث قطع شدن فیوز پمپ می‌گردد. جهت رفع این مشکل باید ابتدا برق اصلی پمپ را قطع کرده و برای تعمیر، نزد فرد متخصص ارسال گردد.

دلیل دیگر آن، گریپاژ کردن پروانه‌ی پمپ می‌باشد. زمانی که پروانه‌ی پمپ گریپاژ کند موجب آمپر کشیدن پمپ می‌شود و این آمپر کشیدن باعث قطع فیوز پمپ می‌گردد. برای رفع این مشکل ابتدا باید برق اصلی پمپ را قطع کرده و سپس پمپ را از محل قرارگیری خارج کرده و بعد اقدام به تمیز کردن محفظه‌ی ورودی سیال و همچنین پروانه‌ی انتقال سیال کرد. برای اطمینان حاصل از خارج شدن پمپ از حالت گریپاژ، قبل از خارج کرون پمپ از محل قرارگیری، ابتدا باید پمپ را به مدت چند ثانیه روشن کرد تا از گریپاژ نبودن آن اطمینان حاصل شود.

۵٫ آب دهی پمپ در هنگام کار کردن به یکباره قطع می‌شود.

یکی از دلایل قطع شدن آب دهی کف‌کش، جدا شدن لوله‌ی متصل به کفکش یا شکستگی آن می‌باشد، چرا که با جدا شدن لوله‌ی متصل به کف‌کش، هیچ گونه آب دهی از طریق لوله‌ی اتصال انجام نمی‌شود. دلیل دیگر این است که اگر پروانه‌ی کفکش از جنس نوریل یا پلاستیکی باشد ممکن است بر اثر وجود ذرات بزرگ در سیال یا آب شکسته شده باشد و در تنیجه هیچ گونه آب دهی از طریق کفکش انجام نمی‌شود.

قطع شدن ناگهانی برق اصلی کف‌کش نیز باعث قطع شدن آب دهی کف‌کش می‌گردد. برای رفع این مشکلات، در صورتی که لوله‌ی متصل به کف‌کش شکسته شده باشد، باید لوله‌ها را تعویض کرد و یا اگر لوله‌ی متصل به کف‌کش، از خروجی پمپ جدا شده باشد، اقدام به اتصال لوله به کفکش کرده و از انتصاباتی مرغوب‌تر و با کیفیت‌تر استفاده نمود.

۶٫ پمپ در اوایل نصب، آب دهی خوبی داشته ولی به مرور زمان، آب دهی و فشار پمپ کم شده است.

یکی از دلایل، گرفتگی مجرای خروجی کف‌کش است که بر اثر رسوبات موجود در سیال یا آب به مرور زمان، باعث گرفتگی مجرای خروجی کف‌کش شده است. جهت رفع این مشکل ابتدا بآید برق اصلی کف‌کش را قطع کرد و سپس اقدام به تمیز کردن خروجی کفکش نمود. گرفتگی لوله‌های انتقال سیال یا آب و همچنین شکستگی لوله‌ی انتقال بر اثر گذر زمان، باعث افت فشار آب دهی می‌گردد. جهت رفع این مشکل باید لوله‌های انتقال سیال یا آب را تعویض نمود.

ضعیف شدن الکتروموتور کفکش نیز باعث افت فشار و آب دهی کفکش می‌گردد. جهت رفع این مشکل، باید کار را به فرد متخصص و کاردان سپرد تا الکتروموتور مجدداً سیم پیچی گردد. کم شدن قطر پروانه‌ی انتقال سیال بر اثر خوردگی در طول زمان هم باعث افت فشار در کفکش می‌گردد. جهت رفع این مشکل نیز باید اقدام به تعویض پروانه‌ی سیال کفکش نمود.

علت کار نکردن پمپ کفکش

همانطور که در قسمت‌های قبلی مقاله گفتیم از پمپ کفکش برای تمیزکردن و صاف نمودن آب حاوی گل‌ولای و کثیف به کار می‌رود. کار نکردن پمپ کفکش می تواند شامل علت هایی باشد که برای تشخیص دلیل خرابی آن باید فاکتورهایی را در نظر داشته باشیم. چک‌ لیست قطعات برای استفاده و راه‌اندازی وسیله های برقی و پیچیده‌ای مانند کفکش و لجن کش ضروری است. بنابراین بهتر است بعد از چند بار استفاده، اجزای آن را بررسی، و از فرسودگی و رسوبی‌شدن قطعات مطمئن گردید. به علت کثیفی‌ها و لجن‌هایی که کفکش آن با آن سر و کار دارد، بازدهی و عمر مفیدش نیز به همان اندازه کمتر می شود. به مرور، در صورت رسیدگی نکردن به موتور آن، قطعات خراب و زود از کار خواهد افتاد.

عوامل احتمالی کار نکردن پمپ کفکش

در صورت خرابی پمپ، قبل از هر کاری بهتر است عواملی را بررسی نمایید که که ممکن است یکی از علت های کارنکردن کفکش باشد.

این عوامل عبارت است از:

کابل ورودی: ممکن است کابل ورودی که وظیفه انتقال جریان برق به موتور را دارد، آسیب‌دیده باشد.

خازن: به علت اینکه خازن در کفکش‌های تک فاز استفاده می‌شود، در صورت به کار بردن نوع تک فاز، قطعی و یا سوختن خازن را بررسی کرده و در اولین فرصت تعویض نمایید.

کلید مینیاتوری: در صورت استفاده از نوع تک فاز، سلامت این کلید را در تابلو کنترل بررسی، و از دو شاخه برق اطمینان حاصل نمایید.

الکتروموتور پمپ: این قطعه که تولید انرژی مکانیکی را برای به چرخش درآوردن اجزای دیگر به عهده دارد ممکن است یکی از علت های کار نکردنش؛ گیرپاژ پمپ باشد. بنابراین باید پروانه و شفت خروجی را بچرخانید و مطمئن شوید که علت از گیرپاژ است یا خیر.

بلبرینگ: از کارکردن درست و منظم و بلبرینگ اطمینان حاصل کنید.

دلایل خرابی پمپ آب کفکش و لجن‌کش + عیب یابی و تعمیر

نحوه‌ی قراردادن صحیح کفکش در داخل چاه

جهت قرار دادن صحیح کفکش در داخل چاه و یا استخر برای انتقال سیال، باید ابتدا از طناب در کفکش‌های سایز کوچک و یا از سیم بکسل گالوانیزه با قطر مناسب در کفکش‌های سایز بزرگتر استفاده نمود و هرگز نباید از کابل‌های موجود در کف‌کش استفاده کرد، زیرا این کار باعث قطع شدن کابل موجود در روی کف‌کش شده و یا موجب اتصالی و سوختن یا آسیب رسیدن به پمپ می‌گردد.

قرار گرفتن پمپ کفکش در کف چاه، منجر به فرو رفتن قسمت مکش پمپ و پروانه‌ها در داخل گل‌ولای کف چاه می‌گردد و امکان گریپاژ کردن و سوختن پمپ را دو چندان می‌کند بنابراین پیشنهاد می‌شود پمپ در فاصله‌ی ۵۰ سانتی‌متری کف چاه نصب شود تا از سوختن کفکش جلوگیری گردد.

سیستم حفاظتی مناسب برای کفکش

به دلیل وجود یک سیستم حفاظتی مناسب در کف‌کش، در صورت وجود ایرادات متعدد، می‌توان از سوختن کفکش جلوگیری کرد. سیستم حفاظتی مناسب، سیستمی است که در هر شرایط از سوختن کف‌کش جلوگیری می‌کند و دارای چندین مرحله کنترل می‌باشد تا بتواند به تنهایی در برابر آمپر مصرفی، کنترل فاز، کنترل حرارتی و کنترل بار اضافی جلوگیری نماید.

کاربرد فلوتر بر روی کفکش

فلوتر یک قطعه الکتریکی است که به وسیله کابل به کف‌کش متصل می‌باشد. یکی از مزایای فلوتر این است که از خشک کار کردن کفکش جلوگیری می‌کند. خشک کار کردن کف‌کش باعث بالارفتن درجه حرارت الکتروموتور و در نتیجه سوختن آن می‌گردد.

نحوه‌ی عملکرد فلوتر به این شکل است که، وقتی سیال یا آب از سطح کف‌کش پایین‌تر می‌رود، فلوتر به سمت پایین حرکت می‌کند و باعث خاموش شدن کف‌کش می‌گردد و تا زمانی که آب به سطح معینی نرسد کفکش فعال نمی‌شود و هنگامی که سیال یا آب دوباره به سطح معین برسد فلوتر به سمت بالا حرکت می‌کند و به کف‌کش فرمان روشن شدن می‌دهد، پس تا زمانی که سطح آب بالا باشد کف‌کش کار می‌کند، مگر اینکه کفکش توسط کاربر خاموش شود.

علت سوختن پمپ کف کش

سوختن‌و یا نیم سوزشدن پمپ کفکش از جمله اتفاقات ناگواری است که می تواند در طول استفاده از این دستگاه رخ دهد. اما برای جلوگیری از چنین اتفاقی پیشگیری لازم است. دلایلی که ممکن است به خاطر آن دستگاه شما بسوزد. از جمله مواردی مهم هستند که با دانستن این موارد، ازسوختن پمپ خود پیشگیری خواهید نمود.

از دلایل سوختن‌ پمپ کفکش عبارت است از:

خشک کار کردن پمپ: اگر دستگاه بدون آب کار کند قطعاً پمپ خواهد سوخت. خشک کار کردن پمپ از جمله مهم ترین دلیلی است که می تواند منجر به سوختن‌آن شود. از جمله علایم خشک کارکردن آن می‌توان به: آب شدن سیم‌های لاکی، شکستن‌عایق‌ها و تبدیل‌شدن انرژی موتور به گرما اشاره کرد.

استفاده از کابل موجود در روی کفکش: اگر از کابل روی کفکش استفاده کنید ممکن است کابل قطع یا اتصال کرده و پمپ بسوزد.

گیرپاژ کردن پروانه: اگر پمپ را در کف چاه قرار می دهید، بخش مکش پروانه در داخل گل و لای فرو می رود و موجب سوختن و یا نیم سوز شدن پمپ می شود. پیشنهاد ما این است که پمپ را، به فاصله ۵۰ سانتی متر با کف چاه قرار دهید. از دیگر دلایل مربوط به گیرپاژ کردن پروانه، خراب‌شدن و یا گیر کردن پره های پروانه است. هر چه سریعتر باید برای رفع مشکل اقدام کرد تا شاهد سوختن‌پمپ نبود.

آموزش تعمیر پمپ کف کش

همانطور که می دانید تعمیر کردن کفکش آن هم به تنهایی کار هر کسی نیست و متخصص آن حرفه را می طلبد. اما آشنایی با قسمت های مختلف کفکش، و ممانعت از عواملی که ممکن است باعث خرابی آن شود امری ضروریست. اگر می خواهید با قطعات آشنا شوید و دلیل خرابی آن را بدانید مقاله را دنبال کنید.

قسمت های مختلف کفکش عبارت است از:

 • استاتور
 • روتور
 • بدنه موتور
 • یاتاقان
 • پایه کف کش
 • پروانه الکتروپمپ
 • بدنه دستگاه
 • سیلندر روغن
 • حلقه نگهدارنده لجن کش
 • مکانیکال سیل
 • کلگی پمپ

برای اینکه بتوانید عیب یابی کف کش را انجام دهید بعد از آشنایی با قطعات به صورت میدانی، بهتر است شایع ترین دلایل خرابی این دستگاه را در بخش های مختلف بدانید.

تعمیر کف کش با عیب یابی اجزاء آن

همانطور که گفتیم، پیش از تعمیر هر الکتروپمپ باید اول آن را عیب یابی نمود تا تمامی قسمت های موتور و پمپ آسیب نبیند. برای عیب یابی موارد زیر مهم ترین اقدامات محسوب می شوند.

آمپر کشیدن پمپ کفکش

اگر با  چنین موردی روبه رو شدید باید پنج فاکتور را بررسی کرده و آن را رفع کنید.

 1. شافت پروانه محکم و سفت باشد.
 2. چرخیدن جهت موتور به صورت برعکس باشد.
 3. پمپ به صورت درستی مورد استفاده قرار نگرفته باشد.
 4. گل و لای موجود موجب از کار افتادگی پروانه شده باشد.
 5. الکتروموتور آسیب دیده و خراب باشد.

پریدن فیوز هنگام روشن کردن پمپ

 1. یکی از دلایلی که ممکن است فیوز بپرد، کوتاهی اتصال بین سیم پیچی استاتور و بدنه پمپ است.
 2. پروانه گیرپاژ کرده باشد. اگر با چنین مشکلی روبه شدید بهتر است اول برق را قطع نمایید و پمپ را از محل قرارگیری خارج و محفظه ورودی مربوط به آب، همچین پروانه را پاکسازی کنید.

آب پمپ ناگهان قطع می شود

 1. ممکن است به خاطر شکستگی و یا جدا شدن لوله متصل شده به کفکش این اتفاق روی دهد.
 2. ذراتی که در سیال موجود است ممکن است باعث شکسته شدن پروانه شود.
 3. برق اصلی دستگاه قطع شود.

فشار پایین آب هنگام روشن بودن پمپ

 1. ممکن است علت این امر، مسدودی محفظه پمپ باشد.
 2. انتقال آب به علت گرفتگی لوله خروجی به سختی انجام شود.

برای تعمیر کفکش خود چکار کنیم؟

پیشنهاد ما این است در صورت خرابی و نیاز به تعمیر کفکش، حتما به یک متخصص آشنا به این کار رجوع کنید و از خریداری قطعات با کیفیت پایین از هر فروشگاهی خودداری کنید. زیرا در صورت خریداری جنس بی کیفیت این امکان وجود دارد که هم خود قطعه در مدت زمان کمی خراب شده و هم به قطعات دیگر آسیب وارد کند.

تعمیر پمپ کفکش توان تک

این نوع پمپ برای استفاده در سطح عمومی انتقال آب، محدود و خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کفکش به خاطر کیفیت بالایی که دارد با محصول مشابه اروپایی خود در رقابت بوده و تعمیر آن نیز آسان است. اگر پمپ خود را به صورت دوره ای و منظم سرویس کنید و کارهای سنگینی را به آن تحمیل نکنید استهلاک کمتری داشته و کارایی زیادی را خواهد داشت. تعمیر کفکش توان تک، نیاز است تا توسط متخصصین این رشته مورد تعمیر قرار بگیرد.

در بخش های قبلی مقاله عنوان کردیم که در صورت خرابی پمپ، چگونه عیب یابی کرده و اقدام به تعمیر کنیم. بنابراین در محصولات توان تک نیز، باید از خراب شدن بخش های مختلف آن پیشگیری کنیم.

خرابی ها ممکن است در هر بخشی از پمپ روی دهد مانند:

 • قطعه ورودی و هوزینگ
 • پروانه پمپ کف کش
 • مکانیکال سیل (فیبر و فنر)
 • الکتروموتور کف کش
 • پوسته کف کش
 • فلوتر پمپ
 • گلند محافظ پمپ کف کش
 • کابل
 • خازن در نمونه های تک فاز

علت آمپرکشیدن پمپ کف کش

یکی از دلایلی که کفکش به درستی کار نمی کند آمپرکشیدن است. اما به راستی دلیل این کار چیست؟ برای دانستن علت آمپرکشیدن پمپ ادامه مقاله را دنبال کنید.

گیرپاژ پمپ: ممکن است پمپ به دلیل وجود گل و لای و کثیفی در پروانه، گیرپاژ کرده باشد.

سیم پیچی الکتروموتور: اگر سیم پیچی های الکتروموتور آسیب ببیند و مجبور باشید مجدداً آن را درست کنید توجه داشته باشید که این کار باید طبق کاتالوگ فنی شرکت سازنده انجام شود. اگر طبق کاتالوگ سیم پیچ،پیچیده‌ نگردد پمپ به صورت صحیح و استاندارد کار نخواهد کرد.

هم راستا بودن روتور و هسته سیم پیچ: اگر این دو وسیله هم راستا نباشند، روتور با دیواره داخلی هسته سیم پیچ برخورد می کند. این عمل باعث اصطکاک و ایجاد حرارت‌شده، بنابراین سیم‌ پیچ خواهد سوخت.

ذغال کف گرد: سیم پیچ های شناوری که در کفکش های فدک و آکوا استفاده می شود، قطعه ای به نام ذغال کف گرد در آن تعبیه‌شده که در صورت بروز خرابی و اشکال، پمپ روان کار نخواهد کرد.

دلایل احتمالی دیگر آمپرکشیدن پمپ کفکش

 • پمپ به صورت مناسبی روغن کاری نشود
 • پکینگ ها خیلی سفت باشند
 • محور خمیده باشد.
 • وجود نیروی اصطکاک زیاد در یاتاقان ها یا نوارهای سایشی
 • کم یا زیاد بودن ویسکوزیته سیال
 • درجه حرارت سیال پایین باشد.
 • فشار خروجی پمپ زیاد باشد.
 • جهت چرخش پمپ معکوس عمل کند.
 • ممکن است به خاطر زیاد بودن فواصل آزاد، نشتی داخلی روی دهد.
 • مشکل در ارتعاش و نداشتن تعادل
 • آمپرمتر خراب و معیوب باشد.
 • الکتروموتور خراب باشد.

تعویض فلوتر پمپ کفکش

اگر میخواهید تا پمپ کف کش شما نسوزد باید حتما فلوتر داشته باشید. فلوتر یا قطع کن یک نوع کلید مکانیکی است که درون محفظه ضد آب قرار داده‌شده است. وظیفه این کلید کنترل سطح سیال یا آب است. یعنی اگر سطح آب از مقدار تعریف‌شده بالا برود پمپ خاموش، و در صورت پایین رفتن، پمپ روشن می شود. فلوتر جلوی خشک کار کردن کفکش را می گیرد. بنابراین وجود فلوتر ضروری است.

تعویض قطع کن چه زمانی باید باشد؟

اگر در پمپ خود فلوتر دارید و به صورت دستی پمپ را چک نمی کنید، در صورت خرابی باید آن را عوض کنید. قطع کن زمانی خراب می شود که اتصالی در کابل آن رخ داده و یا به دلایل دیگری پمپ خشک کار میکند.

اگر دیدید که: مخازن پُر و سرریز شد، مخازن به صورت اتوماتیک پر نشد، پمپ بدون آب کار کرد، به دستگاه ضربه ای وارد شد، زنگ زدگی در پمپ رخ داد، مدار کلید خراب بوده و سیم اتصال قطع‌شد؛ نتیجه این است که باید قطع کن را بررسی کرده و در صورت خرابی حتما آن را تعویض کنید.

سوالات متداول

آیا سوختن‌پمپ کفکش هزینه زیادی دارد؟

تا حدودی بله. سعی کنید از سوختن‌پمپ پیشگیری کنید.

چطور می توان تشخیص داد که کفکش خشک کار می کند؟

علایمی مانند: آب شدن سیم‌های لاکی، شکستن‌عایق‌ها و تبدیل‌شدن انرژی موتور به گرما و … از جمله نشانه هایی هستند که نشان دهنده خشک کار کردن پمپ است.

آیا گل و لای موجود در چاه نیز موجب سوختن‌پمپ می شود؟

بله درست است. مکش پروانه به قدری قوی است که به علت چسبیدن‌آن به کف چاه، گل و لای را داخل خود فرو می‌برد و دستگاه می‌سوزد.

3.3 3 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها