مقالات

دلایل خرابی پمپ آب کفکش و لجن‌کش + عیب یابی

دلایل خرابی پمپ آب کفکش و لجن‌کش + عیب یابی و تعمیر

پمپ‌های آب کف کش و لجن کش یکی از پرکاربردترین پمپ‌ها در صنعت آبرسانی می‌باشند که قادرند آب‌های محلول در پایین‌ترین سطح را خارج کنند و معمولا اندازه‌های مختلفی بر حسب اینچ دارند که منظور از اینچ، قطر خروجی آب یا همان سطح مقطع لوله می‌باشد. انواع پمپ های آب کفکش در بازار به صورت الکتروپمپ کفکش تکفاز و پمپ کف‌کش سه فاز هستند که معمولا پمپ‌های کف کش و لجن کش به صورت فلوتر و ساده، تولید و عرضه می‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده‌ی الکتروپمپ کفکش و لجن‌کش

برای یافتن دلایل خرابی یک الکتروپمپ، ابتدا باید با اجزای اصلی آن آشنا شد تا بتوان آن را تعمیر کرد.

عوامل موثر در خرابی پمپ کف‌کش

پمپ کفکش جهت انتقال آب صاف طراحی شده است و هر مقدار مواد موجود در آب، مثل ماسه، گل‌ولای و املاح آن بیشتر باشد، به همان میزان منجر به کاهش عمر کف‌کش و از بین رفتن قطعاتی مانند، پروانه‌، سیل‌ مکانیکی و بلبرینگ‌ می‌گردد. خشک کارکردن کفکش و نرسیدن سیال به هر دلیلی به داخل کف‌کش باعث از بین رفتن سیل‌های مکانیکی آن می‌گردد و درنتیجه با خراب شدن سیل‌های مکانیکی، آب به داخل سیم پیچ نفوذ می‌کند و درنهایت موجب سوختن سیم پیچ می‌گردد.

استفاده نکردن از سیستم حفاظتی مناسب جهت استفاده از کف‌کش یا نبودن سیستم محافظتی مناسب بر روی آن موجب می‌شود که با کوچکترین اتصالی و گریپاژ کردن، الکتروموتور کف‌کش آسیب دیده و بسوزد. هنگام اضافه کردن کابل بر روی کفکش جهت انتقال برق به داخل چاه، باید اصول آپارت و آب بندی کردن کابل را رعایت کرد تا از خطرات ناشی از برق گرفتگی و سوختن پمپ جلوگیری شود. تغییر سایز لوله‌ی خروجی پمپ کفکش هم می‌تواند منجر به فشار اضافه بر روی الکتروموتور گردد و در نتیجه آمپر کشیدن پمپ کف‌کش در بلند مدت باعث آسیب رسیدن به الکترو موتور یا سوختن آن می‌گردد.

۱٫ برق پمپ وصل است ولی خروجی آب ندارد.

یکی از دلایلی که پمپ کفکش با وجود روشن بودن، خروجی آب ندارد این است که لوله‌ی تخلیه آب، به دلیل تکان خوردن یا شکستگی از خروجی پمپ جدا شده و در نتیجه آب به داخل چاه بر می‌گردد. برای حل این مشکل ابتدا باید برق اصلی پمپ را قطع نموده و سپس پمپ کفکش را از چاه خارج و اتصالات را کنترل کرد.

دلیل دیگر ممکن است، سوختگی سیم پیچ الکتروپمپ کفکش، به علت نداشتن سیستم حفاظتی مناسب یا بار اضافه و بیش از حد باشد که علت آن کشیدن سیال غلیظ و یا استفاده از کف‌کش در ارتفاع غیر مجاز، و همچنین استفاده در ارتفاع کمتر از حد مجاز که بروی پلاک، از طرف شرکت سازنده درج شده است، می‌باشد و بار اضافه‌ای که بر پمپ تحمیل می‌شود منجر به بالا رفتن آمپر مصرفی پمپ گشته و باعث گرم شدن سیم پیچ می‌شود و درنتیجه سیم پیچ می‌سوزد.

یکی دیگر از دلایل سوختن سیم پیچ ورود آب به داخل محوطه‌ی الکتروموتور است که دلیلش از بین رفتن آب بندهای سیل مکانیکی پمپ می‌باشد. گیر کردن یا خرابی بلبرینگ‌ باعث گریپاژ کردن روتور الکتروموتور کفکش می‌شود. گیر کردن روتور کفکش باعث بالا رفتن آمپر مجاز کفکش می‌گردد و در صورتی که بروی کفکش سیستم حفاظتی وجود نداشته باشد، سوختن کفکش حتمی است.

۲٫ پمپ روشن است اما بیش از حد معمول آمپر می‌کشد.

یکی دلایل آن، سفت بودن بیش از حد شافت پروانه کفکش است و دلیل دیگر، معکوس بودن جهت چرخش الکتروموتور کف‌کش می‌باشد. استفاده‌ی نامناسب از کف‌کش جهت انتقال سیال هم می‌تواند از دیگر عوامل آمپر کشیدن بیش حد کف‌کش باشد. گیر کردن پروانه بر اثر وجود ذرات و املاح موجود در آب نیز از دیگر عوامل آمپر کشیدن بیش از حد نرمال کفکش است.

معیوب بودن الکتروموتور کفکش و همچنین خروج روغن داخل سیم پیچ کف‌کش باعث بالا رفتن حرارت داخلی سیم پیچ کف‌کش می‌شود که این حرارت آمپر کشیدن بیش از حد نرمال کف‌کش را به همراه دارد و در صورت نبودن سیستم محافظتی، کف‌کش می‌سوزد.

۳٫ پمپ روشن است اما میزان آب دهی پایین است.

یکی از دلایل آن، گرفتگی محفظه‌ی پمپ کفکش است. اگر به هر دلیلی آب به داخل محفظه‌ی پمپ کفکش نرسد، پمپ نمی‌تواند به آن میزان آب دهی لازم برسد.

دلیل دیگر، گرفتگی لوله‌ی خروجی پمپ است. اگر لوله‌ی خروجی پمپ کفکش گرفته شده باشد، آب به خارج از چاه یا استخر، که پمپ کفکش در آنجا قرار دارد انتقال نمی‌یابد و در نتیجه با افت فشار و میزان آب دهی پایین روبرو خواهد شد.

یکی دیگر از دلایل افت فشار و آب دهی کم کفکش، قطر پروانه است. اگر قطر پروانه‌ی پمپ کف‌کش به دلیل سایش، از حالت استاندارد خارج شده باشد، درنتیجه قادر به تولید فشار آب دهی لازم نیست و در نهایت افت فشار و آب دهی پایین را در بر خواهد داشت.

دلیل دیگر افت فشار در صورتی اتفاق می‌افتد که تامین برق پمپ با مشکل مواجه شده باشد و آمپر مورد نیاز، جهت کار کردن و توان نامی پمپ تامین نشود، در ای صورت افت فشار و میزان آب دهی پایین را در بر دارد.

۴٫ هنگام روشن کردن پمپ، فیوز پمپ می‌پرد.

یکی از دلایل این مشکل، ایجاد اتصال کوتاه بین سیم پیچ استاتور و بدنه‌ی پمپ می‌باشد. این اتصال باعث قطع شدن فیوز پمپ می‌گردد. جهت رفع این مشکل باید ابتدا برق اصلی پمپ را قطع کرده و برای تعمیر، نزد فرد متخصص ارسال گردد.

دلیل دیگر آن، گریپاژ کردن پروانه‌ی پمپ می‌باشد. زمانی که پروانه‌ی پمپ گریپاژ کند موجب آمپر کشیدن پمپ می‌شود و این آمپر کشیدن باعث قطع فیوز پمپ می‌گردد. برای رفع این مشکل ابتدا باید برق اصلی پمپ را قطع کرده و سپس پمپ را از محل قرارگیری خارج کرده و بعد اقدام به تمیز کردن محفظه‌ی ورودی سیال و همچنین پروانه‌ی انتقال سیال کرد. برای اطمینان حاصل از خارج شدن پمپ از حالت گریپاژ، قبل از خارج کرون پمپ از محل قرارگیری، ابتدا باید پمپ را به مدت چند ثانیه روشن کرد تا از گریپاژ نبودن آن اطمینان حاصل شود.

۵٫ آب دهی پمپ در هنگام کار کردن به یکباره قطع می‌شود.

یکی از دلایل قطع شدن آب دهی کف‌کش، جدا شدن لوله‌ی متصل به کفکش یا شکستگی آن می‌باشد، چرا که با جدا شدن لوله‌ی متصل به کف‌کش، هیچ گونه آب دهی از طریق لوله‌ی اتصال انجام نمی‌شود. دلیل دیگر این است که اگر پروانه‌ی کفکش از جنس نوریل یا پلاستیکی باشد ممکن است بر اثر وجود ذرات بزرگ در سیال یا آب شکسته شده باشد و در تنیجه هیچ گونه آب دهی از طریق کفکش انجام نمی‌شود.

قطع شدن ناگهانی برق اصلی کف‌کش نیز باعث قطع شدن آب دهی کف‌کش می‌گردد. برای رفع این مشکلات، در صورتی که لوله‌ی متصل به کف‌کش شکسته شده باشد، باید لوله‌ها را تعویض کرد و یا اگر لوله‌ی متصل به کف‌کش، از خروجی پمپ جدا شده باشد، اقدام به اتصال لوله به کفکش کرده و از انتصاباتی مرغوب‌تر و با کیفیت‌تر استفاده نمود.

۶٫ پمپ در اوایل نصب، آب دهی خوبی داشته ولی به مرور زمان، آب دهی و فشار پمپ کم شده است.

یکی از دلایل، گرفتگی مجرای خروجی کف‌کش است که بر اثر رسوبات موجود در سیال یا آب به مرور زمان، باعث گرفتگی مجرای خروجی کف‌کش شده است. جهت رفع این مشکل ابتدا بآید برق اصلی کف‌کش را قطع کرد و سپس اقدام به تمیز کردن خروجی کفکش نمود. گرفتگی لوله‌های انتقال سیال یا آب و همچنین شکستگی لوله‌ی انتقال بر اثر گذر زمان، باعث افت فشار آب دهی می‌گردد. جهت رفع این مشکل باید لوله‌های انتقال سیال یا آب را تعویض نمود.

ضعیف شدن الکتروموتور کفکش نیز باعث افت فشار و آب دهی کفکش می‌گردد. جهت رفع این مشکل، باید کار را به فرد متخصص و کاردان سپرد تا الکتروموتور مجدداً سیم پیچی گردد. کم شدن قطر پروانه‌ی انتقال سیال بر اثر خوردگی در طول زمان هم باعث افت فشار در کفکش می‌گردد. جهت رفع این مشکل نیز باید اقدام به تعویض پروانه‌ی سیال کفکش نمود.

دلایل خرابی پمپ آب کفکش و لجن‌کش + عیب یابی و تعمیر

نحوه‌ی قراردادن صحیح کف‌کش در داخل چاه

جهت قرار دادن صحیح کفکش در داخل چاه و یا استخر برای انتقال سیال، باید ابتدا از طناب در کفکش‌های سایز کوچک و یا از سیم بکسل گالوانیزه با قطر مناسب در کفکش‌های سایز بزرگتر استفاده نمود و هرگز نباید از کابل‌های موجود در کف‌کش استفاده کرد، زیرا این کار باعث قطع شدن کابل موجود در روی کف‌کش شده و یا موجب اتصالی و سوختن یا آسیب رسیدن به پمپ می‌گردد.

قرار گرفتن پمپ کفکش در کف چاه، منجر به فرو رفتن قسمت مکش پمپ و پروانه‌ها در داخل گل‌ولای کف چاه می‌گردد و امکان گریپاژ کردن و سوختن پمپ را دو چندان می‌کند بنابراین پیشنهاد می‌شود پمپ در فاصله‌ی ۵۰ سانتی‌متری کف چاه نصب شود تا از سوختن کفکش جلوگیری گردد.

سیستم حفاظتی مناسب برای کفکش

به دلیل وجود یک سیستم حفاظتی مناسب در کف‌کش، در صورت وجود ایرادات متعدد، می‌توان از سوختن کفکش جلوگیری کرد. سیستم حفاظتی مناسب، سیستمی است که در هر شرایط از سوختن کف‌کش جلوگیری می‌کند و دارای چندین مرحله کنترل می‌باشد تا بتواند به تنهایی در برابر آمپر مصرفی، کنترل فاز، کنترل حرارتی و کنترل بار اضافی جلوگیری نماید.

کاربرد فلوتر بر روی کفکش

فلوتر یک قطعه الکتریکی است که به وسیله کابل به کف‌کش متصل می‌باشد. یکی از مزایای فلوتر این است که از خشک کار کردن کفکش جلوگیری می‌کند. خشک کار کردن کف‌کش باعث بالارفتن درجه حرارت الکتروموتور و در نتیجه سوختن آن می‌گردد.

نحوه‌ی عملکرد فلوتر به این شکل است که، وقتی سیال یا آب از سطح کف‌کش پایین‌تر می‌رود، فلوتر به سمت پایین حرکت می‌کند و باعث خاموش شدن کف‌کش می‌گردد و تا زمانی که آب به سطح معینی نرسد کفکش فعال نمی‌شود و هنگامی که سیال یا آب دوباره به سطح معین برسد فلوتر به سمت بالا حرکت می‌کند و به کف‌کش فرمان روشن شدن می‌دهد، پس تا زمانی که سطح آب بالا باشد کف‌کش کار می‌کند، مگر اینکه کفکش توسط کاربر خاموش شود.

مبنع: اِلین پمپ

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =