مقالات

عیب یابی پمپ آب خانگی + پیشگیری از خرابی پمپ

عیب یابی پمپ آب خانگی + پیشگیری از خرابی پمپ

برای عیب یابی پمپ آب خانگی و پیشگیری از خرابی پمپ باید از متخصصین و تعمیرکاران در این زمینه کمک گرفت تا از بوجود آمدن مشکلات جدیدتر و بزرگ‌تر جلوگیری شود.

عیب یابی پمپ آب

• در صورتی که پمپ آب با سروصدای مکانیکی زیاد کار کند، ممکن است یاتاقان‌ها خراب شده باشند، پروانه‌ها یا رینگ‌ها فرسوده شده باشند، پروانه‌ها جرم گرفته باشند و یا بالانس نباشند، کوپلینگ تراز نباشد و یا کفی سیل و کمربندها و چرخ قرقره با مشکل مواجه شده باشند.

• سروصدای هیدرولیکی پمپ‌ها به دلیل کاویتاسیون، پیچ و تاب، سروصدای آب در لوله‌ها، سرعت بالا در شیرها و جریان پایین می‌باشد.

• عواملی که موجب کاهش فشار در پمپ آب می‌شود شامل، چرخش برعکس آب، جرم گرفتن پروانه، بسته شدن شیر تخلیه، باز ماندن شیر، مسدود شدن مکش، پروانه‌ی فرسوده، رینگ فرسوده، صفحه‌ی فرسوده، منافذ زیاد و پیچ و تاب می‌باشد.

• عواملی که موجب کاهش فشار آب می‌شود شامل، میزان سرعت اشتباه، مسدود شدن مکش، نفوذ هوا در مسیر مکش، پروانه فرسوده، رینگ فرسوده، صفحه‌ی فرسوده و مشکلات برقی می‌باشد.

• عواملی که موجب ایجاد مشکلات برقی در پمپ آب می‌شود شامل موارد زیر است. خرابی سیل، نفوذ رطوبت در موتور پمپ آب، گرم شدن موتور پمپ، زیاد کار کردن موتور پمپ آب، مشکل در تامین برق موتور، قطع و وصل شدن فاز برق، افزایش و افت ولتاژ برق.

پیشگیری از خرابی پمپ

جلوگیری از نوسانات برق

نوسانات برق شهری و قطع ناگهانی برق از عواملی است که موجب کاهش طول عمر الکتروپمپ و سوختن آن می‌گردد. بنابراین برای جل این مشکل و تضمین طول عمر پمپ، بهتر است از محافظ برق استفاده شود.

استفاده از صافی یا فیلتر

برای جلوگیری از ورود ناخالصی‌های احتمالی در دهانه ورودی پمپ باید از فیلتر یا صافی نصب گردد تا از آسیب‌های احتمالی و خرابی پمپ جلوگیری شود.

رسیدگی مداوم

برای عیب یابی پمپ آب و نگهداری از آن باید وقت صرف کرد و آن را مورد بررسی قرار داد. مثل آماده کردن پمپ برای فصل سرما و یخیندان، بررسی و چک کردن دوره‌ای پمپ، اطمینان از صحت کارکرد پمپ تا پیش از بروز هرگونه مشکل جدی بتوان آن را شناسایی و رفع کرد.

مبنع: اِلین پمپ

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =