دسته‌بندی نشده

ست کنترل چیست؟

ست کنترل و نحوه کارکرد آن

ست کنترل چیست؟

ست کنترل یا کلید اتومات دیجیتال وسیله‌ای الکترونیکی است که از یک برد الکترونیکی ساخته‌ شده و به پمپ آب نصب می‌شود تا باعث افزایش کارایی پمپ شود و از صدمه رسیدن به پمپ جلوگیری کند. این وسیله در پمپ‌های آب خانگی و بوستر پمپ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد و وظیفه‌ی اتومات کردن پمپ آب، کنترل و تنظیم فشار آب و همچنین جلوگیری از نواسانات و آسیب‌های وارده به پمپ و لوله‌ها را برعهده دارد. به این صورت که هنگام باز شدن جریان آب، به پمپ دستور فعال شدن می‌دهد و هنگام قطع جریان آب به صورت خودکار پمپ را خاموش می‌کند.

در گذشته از کلیدهای اتومات و منبع هوا برای تنظیم فشار آب استفاده می‌شد ولی با پیشرفت تکنولوژی، ست کنترل جای آن‌ها را گرفت، زیرا می‌تواند باعث کنترل پمپ شود و جلوی مصرف بیش از حد انرژی و خراب شدن پمپ را بگیرد و همچنین زمانی که جریان آب به طور کامل قطع می‌شود، پمپ را به صورت خودکار خاموش کند که این عمل خود موجب جلوگیری از سوختن پروانه و الکتروموتور می‌گردد. نبود ست کنترل می‌تواند خسارت جبران ناپذیری را هنگام نوسانات فشار و هنگام کمبود آب، به سیستم آبرسانی ساختمان وارد کند.

ست کنترل چیست

نحوه‌ی عملکرد ست کنترل

مرکز اصلی فرمان در ست کنترل، برد الکترونیکی است که وظیفه‌ی کم و زیاد شدن فشار آب و همچنین تنظیم و کنترل فشار آب را بر عهده دارد. به این صورت که در ست کنترل دیافراگمی وجود دارد که به فشار آب حساسیت بسیار بالایی دارد. این دیافراگم، فرمان کم و زیاد شدن فشار آب را به برد اصلی ارسال می‌کند. اگر آب با فشار از این دیافراگم حساس رد شود فرمان صادر می‌گردد و برد الکترونیکی پمپ را فعال می‌کند و در نتیجه پمپ شروع به پمپاژ کردن آب می‌نماید.

حال اگر فشار آب کم باشد، دیافراگم عمل نمی‌کند و فرمان فعال شدن پمپ ارسال نمی‌گردد. از طرف دیگر فشار بیش از حد آب هم به پمپ و هم به لوله‌هایی که عمل انتقال آب را انجام می‌دهند، آسیب می‌رساند و در نتیجه هزینه‌های نگهداری را افزایش می‌دهد. بنابراین باید فشار پمپ را از طرف ست کنترل در نظر گرفت. برای این‌کار می‌توان از فشارسنج استفاده کرد.

کاربرد ست کنترل

ست کنترل یا کلید اتومات دیجیتال در جاهایی کاربرد دارد که آب ورودی به پمپ، فشار داشته باشد، مثل آب شهری و پمپ‌های آب خانگی، به این دلیل که در شهرها فشار ورودی به پمپ زیاد است.

در جاهایی که آب ورودی به پمپ فشار ندارد یا آب راکد است، استفاده از ست کنترل توصیه نمی‌شود، مثل چاه‌ها، تانکرها و استخرها.

اجزاء تشکیل دهنده ست کنترل

 1. برد الکترونیکی
 2. درجه یا مانومتر
 3. کابل برق
 4. سوپاپ
 5. درپوش پلاستیکی عقب و جلو
 6. بدنه پلاستیکی
 7. پیچ تنظیم فشار
 8. دیافراگم

اجزای تشکیل دهنده ست کنترل

نحوه نصب ست کنترل

اگر می خواهید ست کنترل را خودتان نصب کنید باید بدانید که محل صحیح نصب، بعد از خروجی پمپ است. این خروجی بعد از اینکه شیر یک طرفه قرار داده‌شد تا از بازگشت آب ساختمان جلوگیری شود؛ وصل می شود. این قطعه نیز خروجی‌ای دارد که به لوله های توزیع کننده آب بین واحدهای طبقاتی ساختمان متصل می گردد. بهتر است بدانید؛ برقی که برای راه اندازی این پمپ ها استفاده می شود، مستقیم از روی ست کنترل گرفته می گردد.

هنگام نصب قطعات باید توجه داشته باشید که رعایت برخی از آیتم ها ضروری است. مانند:

 • خشک بودن محل نصب و دور بودن از پاشش آب
 • نصب دقیق بر روی پمپ
 • گرفته شدن برق پمپ از ست کنترل
 • برای تنظیم ست کنترل پمپ آب، بهتر است شیر آب را تا آخر باز کنید تا ست به پمپ فرمان دهد که روشن گردد. بعد از این کار، شیر آب را ببندید و منتظر شوید تا بعد از چند ثانیه ست کنترل فرمان خاموش شدن به پمپ دهد.

مزایای ست کنترل

همانطور که می دانید هر وسیله و ماده ای برای خود نکات مثبت و منفی دارد. بنابراین داشتن این فاکتورها برای این وسیله نیز دور از انتظار نیست.

مزایای ست کنترل عبارت است از:

 • فضای بسیار کمی را اشغال می کند.
 • طراحی خاص و مناسب برای استفاده در بخش های کشاورزی و باغبانی و خانگی دارد.
 • برای خانه هایی که تک واحدی هستند بسیار مناسب است زیرا آب کمتری مصرف می کند.
 • نصب ساده و آسانی دارد.
 • تنظیم فشار به راحتی انجام میگیرد.
 • در نواحی مختلف کشور مانند شمال که هوا مرطوب است مقاوت بالایی دارد.
 • اگر آب نباشد پمپ خاموش می شود و از خشک کار کردن آن جلوگیری می نماید.
 • آب فشار ثابتی دارد
 • تعمیر آن بدون دردسر و راحت است.

مزایای ست کنترل

معایب ست کنترل

 • این وسیله در جایی مورد استفاده قرار می گیرد که آب ورودی فشار بالایی داشته باشد.
 • ساختمان هایی که بالای ۲۵ متر ارتفاع دارند نمی توانند از ست کنترل استفاده کنند. زیرا فشار استارت باید کمتر از فشار ورودی آب شهری باشد.
 • خرابی زود هنگام بلبرینگ و نافی پمپ به دلیل روش مانند دائمی در طول استفاده.
 • عمل نکردن اتومات در صورت کاهش فشار آب شهری. یعنی زمانی که فشار آب به حد نرمال و متعادلی نرسد باید به صورت دستی بعد از هر بار باز و بسته شدن شیر، کلید ریست کنترل را فشار دهید تا ست کنترل کار کرده و پمپ خاموش نگردد.
 • کار نکردن در افت فشار شهری. اگر در شهری زندگی می کنید که افت فشار آب به صورت مکرر رخ می دهد و آب بدون پمپ بالا نمی آید؛ بهتر است از کلید اتوماتیک مکانیکی استفاده کنید. در صورتی که افت فشار زیاد نیست، ست کنترل را با مخزن تحت فشار باهم به کار گیرید.

خرید ست کنترل از الین پمپ

اگر قصد خرید ست کنترل را دارید پیشنهاد ما این است که یک محصول با کیفیت و مرغوب با استاندارد بین المللی را بخرید. در غیر این صورت فقط هزینه خود را هدر داده اید. زیرا برخی از ست های کنترلی موجود در بازار، به صورت بی کیفیت و نامرغوبی هستند که ممکن است بعد از مدت کوتاهی خراب شود و شما متحمل هزینه شوید. سایت الین پمپ با داشتن سابقه طولانی در مشاوره و خدمات پس از فروش در زمینه فروش انواع لجن کش، کف کش، ست کنترل و … همواره در خدمات مشتریان عزیز می باشد. محصولات موجود الین پمپ کاملاً اورجینال بوده و کیفیت محصولات اروپایی را داراست.

پیچ تنظیم ست کنترل کجاست؟

دو نوع ست کنترل در بازار وجود دارد، بعضی از این محصولات پیچ تنظیم ست کنترل ندارند، به همین علت افراد زیادی بعد از خرید آنها دچار سردرگمی میشوند و نمیتوانند پیچ تنظیم ست کنترل را پیدا کنند. کیفیت این نوع محصولات معمولا پایین تر بوده و نوع ابتدایی به حساب می آیند.

ست کنترل قابل تنظیم نوع دیگری از این محصولات است. که پیچ تنظیم داشته و فرد میتواند برای بهترین عملکرد ست کنترل را تنظیم کند. پس توصیه میکنیم که در هنگام خرید حواستان باشد که یک ست قابل تنظیم خریداری کنید تا بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید. موقعیت پیچ تنظیم ست کنترل به طور معمول در پشت دستگاه میباشد و چرخاندن آن به وسیله یک پیچ گوشتی امکان پذیر است.

سوالات متداول

آیا بررسی مزایا و معایب خرید ست کنترل به من در انتخابم کمک خواهد نمود؟

قطعاً همینطور است. همیشه قبل از خرید یک وسیله بهتر است مزایا و معایب آن را طبق نیازی که دارید بررسی کنید و اقدام به خرید نمایید.

آیا ست کنترل را خودم هم میتوانم نصب کنم؟

هم بله هم خیر. با توجه به اینکه این پمپ آب یک وسیله پیچیده است بهتر است نصب و راه اندازی ست کنترل را به دست متخصصین بسپارید. در صورت آشنایی با اجزاء و روش نصب، خودتان نیز می توانید انجام دهید.

آیا ست کنترل در سایت الین پمپ کیفیت خوبی دارد؟

جواب بله است. زیرا محصولات این شرکت، هم رده کیفیت نمونه مشابه خارجی است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
شاهپور نصری
شاهپور نصری
1 سال قبل

سلام وقت بخیر
آیا ست کنترل را می‌توان مستقیم به شناور وصل کرد و خروجی آن را به لوله کشی ساختمان اتصال داد
یعنی آب مصرفی در ساختمان اگر به اندازه دبی خروجی شناور نباشد آسیبی به شناور یا ست کنترل وارد می شود یا نه؟