مقالات

پمپ سیرکولاتور یا پمپ شوفاژ

پمپ سیرکولاتور یا پمپ شوفاژ

پمپ شوفاژ یا پمپ سیرکولاتور و یا سیرکوله، وظیفه‌ی گرداندن آب گرم و یا آب سرد را در سیستم‌های مختلف مثل سیستم حرارت مرکزی ساختمان و یا سیستم تهویه‌ی مطبوع را بر عهده دارد.

پمپ سیرکولاتور یا پمپ شوفاژ یکی از متداول‌ترین پمپ‌ها است که کاربرد زیادی در صنایع دارد. به‌طور کلی، سیرکوله به معنای چرخش و گرداندن است. بنابراین، طبیعی است که پمپ سیرکولاتور یا سیرکوله، وظیفه‌ی گرداندن آب گرم و یا آب سرد را در سیستم‌های مختلف مثل سیستم حرارت مرکزی ساختمان و یا سیستم تهویه‌ی مطبوع بر عهده داشته باشد.

پمپ سیرکولاتور یا پمپ شوفاژ چیست؟

پمپ سیرکولاتور، پمپی است که از آن برای به گردش در آوردن یک سیال درون یک سیکل بسته، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پمپ زیرمجموعه‌ی پمپ‌های سانتریفیوژ است که سیالات را تا دمای ۱۰۰ الی ۱۳۰ درجه سانتیگراد پمپاژ می‌کند. این الکترو پمپ‌ها اغلب برای تأمین آب داغ در سیستم‌های گرمایش مرکزی و منطقه‌ای، و گردش آب داغ در سیستم‌های آب گرم خانگی مثل مدار آب گرم شوفاژ و یا برای سیرکوله‌ی آب، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

ویژگی‌های پمپ سیرکولاتور

بدنه پمپ‌های سیرکولاتور خطی، عموماً از چدن و یا استیل است. پروانه آن‌ها هم از استیل، چدن و برنج ساخته می‌شود و هر نوع پمپ سیرکولاتور، بسته به جنس بدنه و پروانه، برای مصارف و کاربرد‌های مختلفی استفاده می‌شود.

پمپ‌های سیرکولاتور بسیار کم‌صدا هستند و دور موتور آن‌ها چیزی بین ۱۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دور است. پمپ سیرکولاتور مکش منفی ندارد و مصرف انرژی آن بهینه است و در رده‌بندی مصرف  A و B قرار می‌گیرد.

پمپ‌های سیرکوله دارای نصب آسان و هزینه‌های نگهداری پایینی است، همچنین این پمپ‌ها دارای تنوع مدل و سایزهای بسیار متفاوتی است. پمپ سیرکولاتور به نام‌های پمپ آب در گردش، پمپ آب گرم، پمپ خطی و پمپ سیرکوله نیز شناخته می‌شود.

انواع پمپ سیرکولاتور یا پمپ شوفاژ

پمپ‌های سیرکولاتور مناسب برای ساختمان‌های کوچک و یا متوسط، در انواع خطی و زمینی و دورهای مختلف موجود هستند. البته این پمپ‌ها در آب‌رسانی، نسبت به پمپ‌های مشابه خود، توان کمتری دارند و علاوه بر این پمپ‌های سیرکولاتور در انواع کوپلینگ‌دار یا باواسطه، واتاترم یا موتور خشک و بدون واسطه هم موجود می‌باشند.

پمپ آب گرم

در مواقعی که برای تأمین آب گرم مصرفی، از مبدل حرارتی و یا از منبع کوئلی آب گرم ایستاده استفاده شود، باید از یک پمپ آب گرم برای سیرکولاسیون آب گرم شوفاژ استفاده کرد.

پمپ برگشت آب گرم مصرفی

این پمپ با به گردش در آوردن آب گرم در داخل لوله‌ها و مخزن آب گرم، کمک می‌کند که همیشه آب گرم در نزدیک‌ترین نقطه در دسترس باشد.

پمپ گردش آب شوفاژ

از این پمپ‌ها زمانی استفاده می‌شود که به گردش آب گرم در سیستم گرمایش مرکزی و منطقه‌ای و یا به گردش آب در سیستم آب گرم خانگی نیاز باشد.

اجزاء و قطعات پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور از، الکترو موتور، یاتاقان، چرخ گردان پره‌دار یا پروانه، کاسه نمد، دهانه‌ی تخلیه، دهانه‌ی مکش، موتور، دینام، واسطه، واسطه تبدیلی،  شفت یا محور و کوپلینگ تشکیل شده است.

کاربرد پمپ سیرکولاتور

پمپ سیرکولاتور از پر‌مصرف‌ترین و محبوب‌ترین پمپ‌ها در صنعت تأسیسات هستند که کاربری مختلف آنها را می‌توان در سیستم‌های شستشوی صنعتی، سیستم‌های گرمایشی خانگی، سیستم‌های سرمایشی خانگی، سیستم‌های گرمایشی صنعتی و سرمایشی صنعتی یافت. از این پمپ‌ها در استخر‌ها، پکیج و شوفاژ‌ها هم استفاده می‌شود. پمپ سیرکولاتور بسته به نوع و جنس‌ خود کاربرد‌های متفاوتی دارند و به دو دسته‎ی پمپ زمینی سیرکولاتور و پمپ‌های سیرکولاتور خطی تقسیم می‌شوند.

پمپ زمینی سیرکولاتور

سیرکوله کردن آب گرم و آب سرد در دما‌های ۱۰- تا ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد توسط پمپ زمینی سیرکولاتور انجام می‌شود و همچنین برای سیرکوله کردن آب گرم و آب سرد در سیستم تهویه‌ی هوا، رادیاتور‌ها، سیستم گرمایش از کف و همین طور سیستم گرم کردن آب نیز از پمپ سیرکولاتور زمینی استفاده می‌شود.

پمپ‌های سیرکولاتور خطی

از پمپ‌های سیرکولاتور خطی با بدنه و پروانه‌ی استیل، جهت جا‌به‌جایی انواع سیال‌های شیمیایی، صنعتی و سیستم‌های شستشو در صنعت استفاده می‌شود. از این پمپ سیرکوله برای سیرکوله کردن آب داغ، برای سیستم‌های تأسیساتی و تهویه مطبوع نیز استفاده می‌شود. پمپ‌های سیرکولاتور خطی، وظیفه‌ی گردش آب تا دمای ۱۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد را در سیستم‌های گرمایش و حرارت مرکزی، بر عهده دارند و انتقال آب از سیستم گرمایش مرکزی و تهویه‌ی هوا در موارد کاربری اداری، تجاری و صنعتی هم با کمک این پمپ انجام می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =