دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید پمپ کولر آبی

راهنمای خرید پمپ آب کولر آبی

برای خرید پمپ مناسب و با کیفیت باید ویژگی‌هایی را در نظر گرفت که باعث افزایش کارایی پمپ می‌شود. این مقاله راهنمای خرید پمپ آب کولر آبی است که مشتریان را در خرید پمپ آب کولر یاری می‌رساند

قدرت زیاد پمپ آب کولر آبی

یکی از مهمترین خصوصیاتی که باید در هنگام خرید پمپ آب به آن دقت کرد، میزان قدرت پمپ برای مکش آب و پاشیدن آن به پوشال‌ها است. راه حل تشخیص میزان قدرت پمپ آب، در تعداد پره‌های پروانه‌ی پمپ است. هر چه تعداد پره های پروانه‌ی پمپ آب بیشتر باشد، به همان نسبت قدرت آن برای مکش و  پاشیدن آب نیز بیشتر خواهد بود.

البته قدرت پمپ آب در میزان ارتفاع پمپاژ آن نیز موثر است و ارتفاع پمپاژ آب در پمپ‌های مختلف متفاوت است. بعضی از پمپ‌ها حداکثر 2 متر و برخی دیگر حتی تا 5 متر هم ارتفاع پمپاژ آب دارند و طبیعتاً هر چه ارتفاع پمپاژ پمپ بالاتر باشد، نشان دهنده‌ی قدرت بیشتر پمپ است.

کم مصرف بودن پمپ آب کولر آبی

معمولاً پمپ‌های آب کولر آبی را به صورت کم مصرف تولید می‌کنند، به حدی که میزان مصرف برق در این وسیله به 16 وات هم نمی‌رسد، اما پمپ‌هایی هم وجود دارند که مصرف برق آنها به 65 وات هم می‌رسد، در نتیجه باید در هنگام خرید کولر به میزان برق مصرفی درج شده بر روی آن توجه کرد، تا باعث افزایش مصرف انرژی و در نتیجه افزایش هزینه‌ی برق نگردد. البته پمپ‌های آب مکانیکی بهترین انتخاب برای کاهش مصرف انرژی می‌باشد.

توجه به میزان عایق کاری پمپ آب

تماس آب با قسمت الکتروموتور پمپ آب سبب سوختن پمپ می‌شود، بنابراین میزان عایق کاری پمپ آب توسط یک پوشش کلاهکی بر روی پمپ آب، باعث می‌شود تا آب در حال ریزش از پوشال‌های کولر آبی با قسمت موتوری پمپ تماس نداشته باشد و در نتیجه از  سوختن پمپ آب جلوگیری شود.

تجهیز بودن پمپ آب به سنسور دما

همانطور که تماس موتور پمپ با آب سبب سوختن آن می‌شود، گرمای بیش از حد پمپ نیز باعث اورلود کردن این وسیله خواهد شد. بنابراین پمپ آب کولر آبی که مجهز به سنسور دما است، به محض داغ کردن پمپ آب، سریعاً برق دستگاه را قطع کرده و از این طریق مانع سوختن پمپ می‌گردد. در نتیجه تجهیز بودن پمپ آب به سنسور دما یا سوئیچ ایمنی حرارت به منظور خنک کردن پمپ آب و ممانعت از سوختن سیم پیچ آن بسیار ضروری است، به حدی که می‌تواند جلوی آتش گرفتن کولر آبی را نیز بگیرد.

در نظر گرفتن جنس بدنه پمپ آب

تنوع جنس بدنه یا پوسته پمپ‌های آب کولر بسیار زیاد است و توجه به جنس بدنه و حتی جنس پره‌های آن در میزان مقاوت پمپ در برابر خوردگی و زنگ زدگی در آب اهمیت فراوان دارد. در این بین انتخاب پمپ آب کولر آبی با جنس بدنه و شافت استیل ضد زنگ جزو بهترین گزینه‌های انتخابی این وسیله می‌باشد.

قابلیت حذف رسوبات و اجسام خارجی از بدنه پمپ

پایه پمپ آب را ابتدا در درون سبد قرار داده و بعد با استفاده از پیچ به بدنه تشتک کولر اتصال می دهند. هدف از این کار جلوگیری از ورود ذرات معلق در آب از قبیل پوشال‌ها به داخل پره‌ی پمپ است، چرا که اگر این ذرات وارد قسمت پروانه پمپ شده و مانع چرخش پره‌ها و  در نتیجه باعث سوختن پمپ آب می‌شود. حتی گرفتگی چپقی پمپ آب کولر آبی به دلیل ورود ذرات موجود در آب تشتک کولر یک عامل مهم در سوختن پمپ آب کولر آبی محسوب می شود. به همین دلیل باید مانع ورود این ذرات به پمپ شد.

در سری پمپ‌های آب کولر با قابلیت حذف رسوبات و اجسام خارجی از بدنه پمپ، اگر ذرات معلق به قسمت پروانه وارد شود، پره‌های پروانه به حالت معکوس شروع به چرخش می‌کنند تا این ذرات را از بدنه‌ی دستگاه خارج کنند. با این کار  رسوبات و اجسام خارجی از بدنه پمپ جدا شده و طول عمر پمپ آب افزایش چشم گیری پیدا خواهد کرد.

توجه به جنس سیم پیچی موتور پمپ آب کولر

جنس سیم پیچی موتور پمپ آب کولر آبی باید از نوع مس باشد نه آلومینیوم. چون آلومینیوم سریع داغ می‌شود و پمپ با مشکل داغ کردن و سوختن سریع موتور مواجه خواهد شد.

خصوصیاتی همچون کم صدا بودن، آسانی در نصب، داشتن گارانتی تعویض و روان بودن پمپ از گزینه‌های بسیار مهمی است، که در هنگام خرید پمپ آب کولر آبی حتماً باید به آنها توجه شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها