مقالات

علت خرابی پمپ کولر آبی

علت خرابی پمپ کولر آبی

کار نکردن پمپ کولر دلایلی متعددی دارد. علت خرابی پمپ کولر آبی ، استفاده‌ی مداوم از آن است که باعث بروز مشکلاتی می‌شود. مهم‌ترین دلایل کار نکردن پمپ آب کولر آبی مربوط به خرابی پمپ آب است.

علت خرابی پمپ کولر آبی

علت خرابی پمپ کولر آبی ، استفاده‌ی مداوم از آن است که باعث بروز مشکلاتی می‌شود. از آن‌جا که پمپ کولر آبی میزان کار بسیاری در بازه‌ی زمانی طولانی انجام می‌دهد، خرابی آن از مشکلات عمده‌ای است که ممکن است بروز کند. مهم‌ترین علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی مربوط به خرابی پمپ آب است.

کار نکردن پمپ کولر دلایلی متعددی دارد. مثل، خشک بودن پمپ آب کولر، ورود آب به موتور پمپ آب، عدم روغن کاری پمپ آب کولر، ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ، عدم تعویض به موقع پوشال‌ها.

خشک بودن پمپ آب کولر آبی

نبود آب در کفی کولر می‌تواند علت کار نکردن پمپ کولر باشد و همین مسئله می‌تواند سبب سوختن پمپ آب کولر آبی شود. از دلایل آب نکشیدن پمپ کولر آبی می‌توان به قطعی یا نشتی شلنگ اصلی آب کولر، خرابی یا تنظیم نبودن شناور و یا نشتی در کفی کولر اشاره کرد.

 ورود آب به موتور پمپ آب

علت روشن نشدن پمپ آب کولر گاهی به دلیل سختی بالای آب یا همان شوره‌ زدن کولر مسیر لوله‌های توزیع یا خروجی آب در کولر مسدود شده و یا خروج لوله‌های آب از سه‌راهی باعث نفوذ آب به داخل بخش الکتریکی پمپ می‌شود. همین امر می‌تواند باعث اتصالی و سوختن موتور پمپ گردد.

ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ

در صورت تمیز نبودن کفی کولر و ورود اجسام به آب موجود در کفی، پس از پمپاژ آب موجب گیرکردن به پره‌های پروانه پمپ شده و باعث فشار اضافی به موتور پمپ می‌شود. به طوری که ممانعت شی ورودی از چرخش پره‌ها موجب سوختن سریع پمپ می‌گردد. بنابراین توصیه می‌شود قبل از راه‌اندازی کولر حتما باید کفی آن تمیز شود. همچنین در صورت ایجاد رسوب یا لجن در مدت زمان استفاده، آن‌ها را نیز پاک کرد.

عدم تعویض به موقع پوشال‌ها

از آن‌جا که پوشال‌ها به مرور رسوب می‌زند و یا خراب می‌شوند با ریختن آب روی آن‌ها، کثیفی‌ها و شوره به کفی کولر انتقال می‌یابد و درنتیجه ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ نیز موجب سوختن پمپ می‌گردد.

عدم روغن کاری پمپ آب کولر آبی

اصولا تمامی‌ موتور‌های الکتریکی نیاز به روغن‌کاری دارند. موتور پمپ آب نیز از این قاعده مستثنا نیست و اگر مدت طولانی‌ روغن‌کاری پمپ آب کولر انجام نشده باشد، موتور در حالت خشک کار می‌کند. در نتیجه اصطکاک در داخل قطعات افزایش یافته و اضافه بار رخ می‌دهد و به موتور فشار اضافی وارد می‌شود و باعث سوختن موتور پمپ می‌گردد.

نحوه‌ی روغن‌کاری پمپ کولر آبی

ابتدا باید برق کولر آبی را کاملا قطع کرده و سیم‌های برق را از ترمینال برق کولر باز شود، سپس پمپ آب کولر را بیرون آورده و در اولین اقدام، سیم‌های آن را جمع کرد. با کمک یک آچار تخت باید مهره‌های روی نگهدارنده‌ی قاب باز شود تا کلاهک پمپ جدا گردد. استاتور را که در جای خود فیکس شده را با چند ضربه‌ی آرام رها کرده و کفی پلاستیکی پمپ را با استفاده از انبر دست یا دم باریک بیرون کشید و پروانه را از محور روتور بیرون آورد و پایه‌ها را از جای خود در آورد و بالاخره با احتیاط شروع به روغن‌کاری پمپ کولر آبی کرد.

یکی از قسمت‌هایی که باید حتما روغن‌کاری شود، محور پمپ آب کولر است. در صورت رسوب گرفتن محور، امکان دارد بوش از محور بیرون نیاید و مانع کار کردن کولر شود به همین دلیل باید با استفاده از محلول جرم گیر و یا سمباده‌ی نرم رسوب را از بین برد تا محور بوش در هنگام بیرون کشیدن بوشن خراب نشود و بعد محل تماس محور و بوش را با استفاده از روغن ضد آب و یا مقاوم به رطوبت را روغن‌کاری کرد. سپس باید محور روتور را بیرون کشید. روتور بسیار حساس است، بنابراین باید مراقب ضربه خوردن و سقوط آن بود، چرا که خیلی راحت تاب برمی دارد. محل تلاقی محور و بوش باید به خوبی روغن‌کاری شود و سایر قطعات نیز به غیر از سیم پیچ‌ها، باید کاملا رسوب زدایی و تمیز گردند و در نهایت باید از روغن‌کاری بوش و درپوش پایین موتور نیز اطمینان حاصل کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دوازده =