مقالات

علت خرابی پمپ کولر آبی

علت خرابی پمپ کولر آبی

کار نکردن پمپ کولر دلایلی متعددی دارد. علت خرابی پمپ کولر آبی ، استفاده‌ی مداوم از آن است که باعث بروز مشکلاتی می‌شود. مهم‌ترین دلایل کار نکردن پمپ آب کولر آبی مربوط به خرابی پمپ آب است.

علت خرابی پمپ کولر آبی

علت خرابی پمپ کولر آبی ، استفاده‌ی مداوم از آن است که باعث بروز مشکلاتی می‌شود. از آن‌جا که پمپ کولر آبی میزان کار بسیاری در بازه‌ی زمانی طولانی انجام می‌دهد، خرابی آن از مشکلات عمده‌ای است که ممکن است بروز کند. مهم‌ترین علت کار نکردن پمپ آب کولر آبی مربوط به خرابی پمپ آب است.

کار نکردن پمپ کولر دلایلی متعددی دارد. مثل، خشک بودن پمپ آب کولر، ورود آب به موتور پمپ آب، عدم روغن کاری پمپ آب کولر، ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ، عدم تعویض به موقع پوشال‌ها.

خشک بودن پمپ آب کولر آبی

نبود آب در کفی کولر می‌تواند علت کار نکردن پمپ کولر باشد و همین مسئله می‌تواند سبب سوختن پمپ آب کولر آبی شود. از دلایل آب نکشیدن پمپ کولر آبی می‌توان به قطعی یا نشتی شلنگ اصلی آب کولر، خرابی یا تنظیم نبودن شناور و یا نشتی در کفی کولر اشاره کرد.

 ورود آب به موتور پمپ آب

علت روشن نشدن پمپ آب کولر گاهی به دلیل سختی بالای آب یا همان شوره‌ زدن کولر مسیر لوله‌های توزیع یا خروجی آب در کولر مسدود شده و یا خروج لوله‌های آب از سه‌راهی باعث نفوذ آب به داخل بخش الکتریکی پمپ می‌شود. همین امر می‌تواند باعث اتصالی و سوختن موتور پمپ گردد.

ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ

در صورت تمیز نبودن کفی کولر و ورود اجسام به آب موجود در کفی، پس از پمپاژ آب موجب گیرکردن به پره‌های پروانه پمپ شده و باعث فشار اضافی به موتور پمپ می‌شود. به طوری که ممانعت شی ورودی از چرخش پره‌ها موجب سوختن سریع پمپ می‌گردد. بنابراین توصیه می‌شود قبل از راه‌اندازی کولر حتما باید کفی آن تمیز شود. همچنین در صورت ایجاد رسوب یا لجن در مدت زمان استفاده، آن‌ها را نیز پاک کرد.

عدم تعویض به موقع پوشال‌ها

از آن‌جا که پوشال‌ها به مرور رسوب می‌زند و یا خراب می‌شوند با ریختن آب روی آن‌ها، کثیفی‌ها و شوره به کفی کولر انتقال می‌یابد و درنتیجه ورود اجسام و رسوبات از کفی کولر به داخل پروانه پمپ نیز موجب سوختن پمپ می‌گردد.

عدم روغن کاری پمپ آب کولر آبی

اصولا تمامی‌ موتور‌های الکتریکی نیاز به روغن‌کاری دارند. موتور پمپ آب نیز از این قاعده مستثنا نیست و اگر مدت طولانی‌ روغن‌کاری پمپ آب کولر انجام نشده باشد، موتور در حالت خشک کار می‌کند. در نتیجه اصطکاک در داخل قطعات افزایش یافته و اضافه بار رخ می‌دهد و به موتور فشار اضافی وارد می‌شود و باعث سوختن موتور پمپ می‌گردد.

نحوه‌ی روغن‌کاری پمپ کولر آبی

ابتدا باید برق کولر آبی را کاملا قطع کرده و سیم‌های برق را از ترمینال برق کولر باز شود، سپس پمپ آب کولر را بیرون آورده و در اولین اقدام، سیم‌های آن را جمع کرد. با کمک یک آچار تخت باید مهره‌های روی نگهدارنده‌ی قاب باز شود تا کلاهک پمپ جدا گردد. استاتور را که در جای خود فیکس شده را با چند ضربه‌ی آرام رها کرده و کفی پلاستیکی پمپ را با استفاده از انبر دست یا دم باریک بیرون کشید و پروانه را از محور روتور بیرون آورد و پایه‌ها را از جای خود در آورد و بالاخره با احتیاط شروع به روغن‌کاری پمپ کولر آبی کرد.

یکی از قسمت‌هایی که باید حتما روغن‌کاری شود، محور پمپ آب کولر است. در صورت رسوب گرفتن محور، امکان دارد بوش از محور بیرون نیاید و مانع کار کردن کولر شود به همین دلیل باید با استفاده از محلول جرم گیر و یا سمباده‌ی نرم رسوب را از بین برد تا محور بوش در هنگام بیرون کشیدن بوشن خراب نشود و بعد محل تماس محور و بوش را با استفاده از روغن ضد آب و یا مقاوم به رطوبت را روغن‌کاری کرد. سپس باید محور روتور را بیرون کشید. روتور بسیار حساس است، بنابراین باید مراقب ضربه خوردن و سقوط آن بود، چرا که خیلی راحت تاب برمی دارد. محل تلاقی محور و بوش باید به خوبی روغن‌کاری شود و سایر قطعات نیز به غیر از سیم پیچ‌ها، باید کاملا رسوب زدایی و تمیز گردند و در نهایت باید از روغن‌کاری بوش و درپوش پایین موتور نیز اطمینان حاصل کرد.

اجزای پمپ آب کولر آبی

اجزایی که بخش های مختلف کولر آبی را تشکیل میدهند عبارت است از:

  • کلاهک: در بالای موتور مثل یک حفاظ قرار گرفته و مانع از ورود آب به موتور می گردد.
  • پایه پمپ: این پایه در درون آب کفی قرار می گیرد و به سمت پوشال ها آب را پمپاژ می کند.
  • پروانه پمپ: پروانه حاوی ۳ الی ۴ پر است که مانند توربین عمل کرده و در داخل پایه پمپ، در زیر آب قرار می گیرد.
  • کفی: این وسیله وظیفه آب بندی کردن پمپ را بر عهده داشته و در زیر پایه اصلی و بدنه قرار می گیرد.
  • چپقی: لوله ای کوتاه است که پمپ را به شلنگ متصل می نماید و آب خروجی پمپ را اول به سه راهی و بعد به پوشال ها انتقال می دهد.
  • پمپ: اصلی ترین بخش تشکیل شده کولر آبی، پمپ آن است که از دو بخش الکترومکانیکی و مکانیکی تشکیل شده است. بخش مکانیکی خود پمپ می باشد و بخش الکترومکانیکی متشکل از موتور و پروانه است که توسط یک میله مخصوص به همدیگر متصل شده‌اند. ناگفته نماند که جنس ورقه پمپ، استیل یا آهن سیلیس­دار می باشد.

انواع پمپ آب کولر آبی

پمپ کولرهای آبی موجود در بازار، اغلب در حدود ۵۰ تا ۷۰ وات است. انواع کولرهای آبی طبق استاتور، نیروی محرکه و نحوه منتقل شدن نیرو از پمپ به سیال دسته بندی می شوند.

انواع پمپ کولر آبی عبارت است از:

پمپ های دینامیکی

انتقال انرژی به سیال به صورت همیشگی از ویژگی های این پمپ ها است. همچنین این پمپ خود به دو دسته محوری و سانتریفیوژی تقسیم می شود. پمپ سانتریفیوژی توانایی تولید کردن فشار یکنواخت را در عین سادگی در ساختار خود دارند. و نکته دیگر این است که نگهداری و خرید آن هزینه پایینی دارد.

پمپ های مکانیکی

این کولر برای کار کردن نیازی به انرژی برق موتور نداشته و می تواند به سمت پوشل ها آب را هدایت کند. بنابراین آب و برق کمتر مصرف می شود.

انواع پمپ‌ های کولر آبی بر اساس استاتور و نیرو محرکه

پمپ های کولر آبی بر اساس استاتور، در نوع تک بویینی و دو بالشتکی وجود دارد. پمپ ها بر اساس نیروی محرکه، مستقل از موتور و وابسته به موتور تقسیم می گردند. در نوع وابسته به موتور، انرژی لازم از گردش موتور کولر آبی برای کار کردن پمپ گرفته می شود.

علت آب نکشیدن پمپ کولر آبی و راه حل آن

فرستادن آب به قسمت پوشال های کولر از وظایف اصلی پمپ به شمار می رود. اگر در تشک یا کف کولر، آب نباشد پمپ نیز توانایی پمپاژ آب را به سمت پوشال ها ندارد. بنابراین کولر به خاطر بدون آب کار کردنش می سوزد.

در صورت ایجاد مشکل و خرابی در کولر، ابتدا قرارگیری پمپ در آب را بررسی کنید. اگر پمپ در آب نبود، قسمت ورودی آب و شلنگ همچنین شناور را مورد بررسی قرار دهید. چون اگر در شلنگ اصلی کولر؛ اشیاء یا آشغال گیر کند، یا سه راهی خراب گردد، و شناور خراب شده و یا تنظیم نباشد، همچنین ایجاد شدن سوراخ در بدنه کولر نیز می تواند از علت های نبود آب و قرار نگرفتن پمپ در آب باشد.

سوالات متداول

کدام یک از پمپ‌ها می‌تواند به صورت همیشگی انرژی را به سیال انتقال دهد؟ 

پمپ های مکانیکی میتوانند این کار را انجام دهند.

اگر پمپ کولر بسوزد چه تاثیری بر روی موتور دارد؟

اگر پمپ بسوزد آسیب جدی به موتور نمی رسد. اما به دلیل ایجاد شدن حرارت زیاد هنگام کار کردن موتور، اگر در پمپ آب نباشد و یا پمپ بسوزد، احتمال سوختن موتور نیز بالا می رود.

مهم ترین عامل خراب شدن و یا سوختن پمپ کولر چیست؟

پمپ کولر بودن آب کار کند، به درون موتور آب نفوذ کند، برق به پمپ نرسد، روغن کاری پمپ آب انجام نشود، اجسام مختلف به درون پروانه وارد شود، پوشال ها تمیز نگردد و شلنگ ها انسدادی داشته باشد. این موارد از مهم ترین عوامل خرابی پمپ کولر به شمار می رود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها