مقالات

عیب یابی الکتروموتور یا موتور الکتریکی

عیب یابی الکتروموتور یا موتور الکتریکی

بعد از عیب یابی الکتروموتور یا موتور الکتریکی می‌توان به اشکالات موجود در آن پی برد و برای رفع آن به بهترین شکل اقدام کرد. برای راه اندازی مجدد الکتروموتور و کارکردن دوباره‌ی آن، باید موتور را مورد بررسی قرار داد تا اشکالات و ایرادات به وجود آمده در آن را یافته و راه حلی را برای آن پیدا کرد. عللی که ممکن است باعث به وجود آمدن یک سری اشکالات و در نتیجه از کار افتادن الکتروموتور شود، به شرح زیر است.

الکتروموتور یا موتور الکتریکی

الکتروموتور یا دینام نوعی ماشین الکتریکی است که انرژی الکتریکی را به انرژی حرکتی و انرژی حرکتی را به انرژی جنبشی تبدیل می‌کند. به طور کلی، دینام دارای یک میدان مغناطیسی دوار است که به تولید آسانتر انرژی الکتریکی و همچنین امکان انتقال انرژی الکتریکی در طول مسافت‌های طولانی کمک می‌کند. موتورهای الکتریکی ممکن است به علل مختلف از کار بیفتد.

عیب یابی موتور الکتریکی

ممکن است الکتروموتور شروع به کار نکند و یا خوب کار نکند، یا این که آهسته بچرخد و یا خیلی داغ شود و لرزش و سر و صدای زیادی تولید کند و یا بار زیادی روی الکتروموتور باشد. در این صورت ایراداتی در سیستم پیش آمده که باید رفع شود.

شروع به کار نکردن الکترو موتور سه فاز

از دلایل کار نکردن الکتروموتور سه فاز، می‌توان به نرسیدن انرژی به موتور، فرسودگی یاتاقان­‌ها یا بلبرینگ‌ها. زیاد بودن بار موتور، قطع شدن فاز، کوتاه شدن اتصال یک کلاف یا یک گروه کلاف، شل شدن مفتول‌­های روتور، اشتباه بودن اتصالات داخلی سیم پیچ‌­ها، گیرپاژ کردن یاتاقان­‌ها یا بلبرینگ­‌ها، خراب شدن کنتاکتور یا مدار فرمان و یا اتصال سیم پیچی به بدنه اشاره کرد.

خوب کار ن­کردن الکترو موتور سه فاز

از دلایل خوب کار نکردن الکتروموتور سه فاز، می‌توان به نرسیدن انرژی به موتور، فرسودگی یاتاقان­‌ها یا بلبرینگ‌ها. قطع شدن فاز، کوتاه شدن اتصال یک کلاف یا یک گروه کلاف، شل شدن مفتول‌­های روتور، معکوس شدن فاز، قطع شدن اتصالات موازی، صحیح نبودن ولتاژ یا فرکانس و یا اتصال سیم پیچی به بدنه اشاره کرد.

آهسته چرخیدن الکتروموتور

از دلایل آهسته چرخیدن الکتروموتور می‌توان به فرسودگی یاتاقان­‌ها یا بلبرینگ‌ها. زیاد بودن بار موتور، کوتاه شدن اتصال یک کلاف یا یک گروه کلاف، شل شدن مفتول‌­های روتور، اشتباه بودن اتصالات داخلی و معکوس شدن فاز اشاره کرد.

داغ شدن زیاد الکترو موتور

از دلایل داغ شدن الکتروموتور می‌توان به فرسودگی یاتاقان­‌ها یا بلبرینگ‌ها. زیاد بودن بار موتور، قطع شدن فاز، شل شدن مفتول‌­های روتور، اشتباه بودن اتصالات داخلی، گیرپاژ کردن یاتاقان­‌ها یا بلبرینگ­‍‌ها و خوب تهویه نشدن الکتروموتور اشاره کرد.

لرزش و صدای غیر عادی الکترو موتور

از دلایل لرزش و صدای غیر عادی الکترو موتور می‌توان به فرسودگی یاتاقان­‌ها یا بلبرینگ‌ها یا سائیدگی محور روتور، لقی زیاد روتور، قطع شدن فاز و صحیح نبودن ولتاژ یا فرکانس اشاره کرد.

زیاد بودن بار روی الکتروموتور

از دلایل زیاد بودن بار روی الکتروموتور می‌توان به سائیده شدن روتور به داخل شکاف استاتور، وجود مدار باز در سیم پیچی الکترو موتور، تک فاز یا دو فاز کار کردن الکترو موتور و تاب برداشتن محور الکترو موتور اشاره کرد.

با آگاهی از موارد بالا و عیب یابی موتور الکتریکی می‌توات به رفع اشکالات به وجود آمده در الکتروموتور پرداخت و سیستم را مجددا راه اندازی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =