دسته‌بندی نشده

قیمت پمپ آب برای ساختمان ۴ طبقه

پمپ آب مناسب ساختمان 4 طبقه

مشکلاتی که در اثر کمبود آب به وجود می آیند همیشه باعث ناراحتی ساکنین طبقات بالایی ساختمان میشود. بهترین کاری که میتوانید برای خلاص شدن از دست مشکلات فشار و کمبود آب در ساختمان های ۴ طبقه بکنید خرید یک پمپ آب است. خیلی از افراد به دلیل نداشتن تخصص برای خرید پمپ دچار مشکل میشوند. بیشتر این مشکلات برای این است که فرق پمپی که برای ساختمان چهار طبقه مناسب است را با پمپی که برای ساختمان هفت طبقه مناسب میباشد، نمیدانند. اگر پمپ را بدون دانش کافی خریداری کنید برای ساکنین ساختمان در آینده مشکلات متعددی به وجود می آید. از جمله این مشکلات میشود به نرسیدن آب به طبقات بالا یا جریان خیلی پایین آب اشاره کرد. برای این که دچار این مشکلات نشوید، ما در این مقاله با زبانی ساده پمپ مناسب ساختمان های چهار طبقه را برای شما شرح میدهیم.

 

پمپ آب چیست؟

در ابتدا خوب است یک تصویر کلی از پمپ آب و عملکرد آن داشته باشید. پمپ آب دستگاهی است که با استفاده از انرژی مکانیکی که جریان برق به وجود می آورد، آب را با حجم و فشار بیشتری به داخل ساختمان میفرستد. پس تامین آب موردنیاز ساختمان کاری است که پمپ انجام میدهد. امروزه این دستگاه در بازار مدل های بسیار متنوعی دارد و میتوانید به وسیله آن راه حلی برای مشکل فشار آب ساختمان های شهری پیدا کنید. برای این که از پمپ آب استفاده کنید، اتصال مستقیم پمپ به لوله آب شهری کاری غیرقانونی میباشد و اداره آب و فاضلاب با این مشترکان برخورد میکند. دلیل غیرقانونی بودن این موضوع تاثیر مکش پمپ روی شبکه آب و فاضلاب است، به صورتی که باعث کشیده شدن آب آلوده به داخل شبکه آب شرب میشود. همچنین در بعضی مناطق به خاطر فرسوده بودن لوله ها، فشار زیاد آب ممکن است باعث هدر رفتن آب از نشتی لوله ها شده و در فصول گرم سال به دلیل مصرف بالای آب در تمام مناطق، این هدر رفتن بیهوده آب مشکلات زیادتری را به وجود می آورد. همچنین این کار باعث کاهش فشار آب همسایگان شده و قبض آب شما در مواقعی بیشتر از مصرف واقعی است. غیرقانونی بودن این کار را در همین ابتدای مطلب برای شما روشن کردیم. اما این مورد جلوی استفاده شما از پمپ آب را نمیگیرد، فقط نباید آن را مستقیما به لوله بعد از پمپ وصل کنید. راه حل، استفاده از یک منبع یا مخزن آب است که با در نظر گرفتن تعداد طبقات و نیاز ساختمان و واحدها باید به تهیه یک مخزن آب اقدام کنید و پمپ را به این مخزن متصل کنید. این مخازن با گنجایش های متفاوتی در بازار یافت میشوند که هرچه گنجایش آن بیشتر باشد، قیمت آن هم بیشتر است.

 

پمپ آب

چه پمپ آبی برای ساختمان ۴ طبقه مناسب است؟

قبل از خرید پمپ آب مناسب اید به خواندن پلاک پمپ آب بپردازید. این پلاک به معنی شناسه دستگاه بوده و در تمام پمپ های آب درج شده است. اگر پمپی این پلاک را نداشت، بهترین کار این است که اصلا آن را نخرید، چرا که خرید وسیله ای بدون شناسنامه درست و معتبر، مشکل ساز خواهد شد. شما که قرار است برای پمپ آب هزینه کنید، بهتر است این هزینه برای دستگاهی باشد که معتبر است. داشتن پلاک پمپ آب ربطی به برند پمپ ندارد و همه برندها این پلاک را دارند. روی این پلاک TYPE به معنی نوع و مدل دستگاه، Q(l/min) دبی با واحد لیتر بر دقیقه، H به معنی هد با واحد متر، Hmin(m) حداقل ارتفاع مناسب بر اساس متر، Hmax(m) حداکثر هد پمپ بر اساس متر، HP توان پمپ بر اساس اسب بخار، kW توان پمپ بر اساس کیلووات، V ولتاژ پمپ، A میزان آمپر مصرفی پمپ، IP تایپ حفاظتی پمپ مقابل آب، Lwa…dB به معنی میزان صدایی که پمپ تولید میکند، T max liquid مربوط به حداکثر دمای مایعی که پمپ میتواند پمپاژ کند، Electropump 1 phase تعداد فاز پمپ آب خانگی(یک تا سه فاز) ، Overload protector به معنی محافظ اضافه بار پمپ آب خانگی است. توجه داشته باشید که دبی با هد رابطه معکوس دارد، یعنی اگر هد افزایش پیدا کند، دبی کاهش میابد. شما با دانستن این جدول نصف مسیر انتخاب پمپ مناسب را طی کرده اید. برای خرید پمپ آب خانگی هد پمپ، توان پمپ و دبی پمپ اهمیت بیشتری دارند. وقتی گفته میشود که دبی پمپ آب خانگی تک واحدی ۴۰ لیتر بر دقیق است، به این معنی است که این پمپ در هر دقیقه، توانایی آبرسانی تا ۴۰ لیتر را دارد. واحد دبی در برخی پلاک ها بر اساس متر مکعب بر ساعت با علامت  است.

 

حالا با دانستن این اطلاعات به جواب اصلی این سوال میرسیم، پمپ های جتی برای ساختمان های چهار طبقه  تک واحدی و پمپ های دو پروانه برای ساختمان های چهار طبقه چند واحدی مناسب است. قیمت این پمپ بستگی به برند، مدل و کشوری که پمپ را ساخته و دیگر ویژگی های فنی پمپ تغییر میکند. اگر بخواهیم مسئله را بازتر کنیم، برا ساختمان چهار طبقه سه واحدی، دو پروانه دو اسب با هد پمپ ۵۴ متری و دبی پمپ ۶.۴ متر مکعبی مناسب بوده و برای ساختمان چهار طبقه دو واحدی هم همین نوع پمپ مناسب است، اما برای ساختمان چهار طبقه تک واحدی، پمپ جتی تک اسب با هد پمپ ۵۱ متر و دبی پمپ ۳.۲ مناسب تر است.

 

صدای پمپ آب

نکته دیگری که باید برای خرید پمپ توجه کنید صدای آن است. پمپ آب هم مانند هر وسیله برقی مکانیکی به دلیل فعالیت خودش صدا تولید میکند. در مدل های نامرغوب پمپ آب این صدا به مرور زمان بیشتر هم میشود. اما در پمپ آب برند های معتبر، این صدا خیلی کم است، به صورتی که فقط اگر به پمپ خیلی نزدیک شوید آن را میشنوید.

پیشنهاد مطالعه بیشتر : علت صدای زیاد پمپ آب

 

پمپ آب خانگی

نکات آخر

برای هر یک از این پمپ ها نیاز به مخزن تحت فشار یا کلید اتومات دارید. ساختمان های چهار طبقه به منبع انبساط ۵۰ تا ۶۰ لیتری نیاز دارند. این همان منبعی است که از آن برای ذخیره آب استفاده میکنیم. پمپ های با کلید اتوماتیک هم در هر مرحله روشن و خاموش شدن، به وسیله کلید اتوماتیک استارت میخورند و پمپ شروع به کار خواهد کرد. از نظر قیمت پمپ با کلید اتوماتیک نسبت به پمپ با مخزن انبساط به صرفه تر است. برای این که طول عمر پمپ خود را افزایش دهید، به تهیه منبع دیافراگمی با حجم بالاتر اقدام کنید. در مهار کردن وزن لوله ها دقت کنید، حتما به این نکته توجه کنید که پمپ زمینی برای لوله های سیستم لوله کشی تکیه گاه نباشد و از این جهت فشاری روی آن وارد نشود.

2 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها