دسته‌بندی نشده

فلوتر چیست

نحوه کارکرد فلوتر

فلوتر یک قطعه‌ی مکانیکی و شناوری است که برای کنترل سطح مایعاتی که رسانای برق هستند، به کار می‌رود. مایعاتی از قبیل: آب، فاضلاب، محلول‌های قلیایی و یا اسیدی و یا هر مایعی که ویژگی‌های نزدیک به آب را داشته باشد.

فلوتر چیست

ساده‌ترین روش کنترل سطح مایعات توسط فلوتر مکانیکی انجام می‌شود. این قطعه‌ی پلاستیکی که درون خود یک گوی فلزی دارد و با بالا و پایین آمدن فلوتر، گوی حرکت می‌کند و کنتاکتی که درون آن وجود دارد، قطع و وصل می‌شود. در واقع این قطعه در برابر خشک کار کردن موتور از آن محافظت می‌کند و دارای دو مدل مکانیکی و الکترونیکی است که کاربردهای متفاوتی دارد.

انواع فلوتر

فلوتر مکانیکی

این قطعه یکی از تجهیزات جانبی پمپ آب است که جهت کنترل سطوح سیال در محل نصب پمپ‌های مستغرق به کار می‌رود که با ظرفیت‌های متوسط به بالا و با انواع سیالات سبک و سنگین سرو کار دارند. این فلوترها مدار کاری پمپ آب را با کاهش و افزایش سطح آب، قطع و وصل می‌کنند.

فلوتر برقی یا الکترونیکی

یکی دیگر از روش‌هایی که برای کنترل سطح مایعات استفاده می‌شود، به کار بردن نوع الکترونیکی یا برقی آن است که همانند یک کلید حفاظتی عمل می‌کند و با ضریب اطمینان بالا، چاه را در برابر خشک کار کردن و یا تمام شدن مایع مخزن محافظت می‌کند و با صدای آژیر این موقعیت را اعلام می‌نماید. در واقع از فلوتر برقی برای اتوماتیک کردن سیستم‌های پمپاژ مایعات استفاده می‌شود. این قطعه دارای سه عدد سنسور است که این سنسورها درون مخزن در سه وضعیت قرار می‌گیرند. ابتدا در بالاترین سطح مایع، دوم در پایین‌ترین سطح مایع و سوم در ته مخزن یا چاه.

نحوه‌ی عملکرد فلوتر

اساس کار این قطعه بر اندازه ‌گیری مقاومت الکتریکی استوار می‌باشد و در صورت وجود یا عدم وجود مایع هادی بین الکترود‌های متصل به دستگاه، مقاومت مسیر تغییر کرده و دستگاه عمل می‌کند.

نحوه‌ی عملکرد فلوتر مکانیکی

با استفاده از این قطعه هنگامی که سطح سیال بالا می‌رود، فلوتر مکانیکی به دلیل سبک و توخالی بودن بالا می‌رود و این قطعه اهرم را حول محور شیر تکان می‌دهد و همین امر سبب بسته شدن شیر می‌شود و در زمانی که سطح آب پایین می‌آید شناور یا فلوتر نیز پایین می‌آید و شیر باز می‌شود. فلوتر مکانیکی به دو روش استفاده می‌شود، یک اینکه این قطعه را بالای مخزن قرار می‌دهند تا مخزن پر شود این قطعه بالا بیاید و پمپ را خاموش کند و در روش دیگر، این قطعه را در ته چاه یا مخزن می‌گذارند تا زمانی که مخزن خالی شود و پمپ قطع گردد، این عمل مانع سوختن پمپ می‌گردد.

نحوه‌ی عملکرد فلوتر الکترونیکی یا برقی

برای کنترل سطح مایعات به صورت دقیق از فلوتر الکترونیکی استفاده می‌شود که برای استفاده از آن باید سه عدد سنسور فلوتر به آن وصل شود که این سنسورها درون مخزن و در سه وضعیت قرار می گیرند. یک بالاترین سطح مایع، دو در پایین‌ترین سطح مایع و سوم در ته مخزن یا چاه، که در همه‌ی این موارد رله فلوتر برقی عمل می‌کند و پمپ را قطع یا وصل می‌کند. در پایین سنسور یک پیچ انتخاب قرار دارد که در صورت وصل نبودن، هنگامی که مخزن پر شود پمپ را خاموش می‌کند و در صورت خالی شدن پمپ را روشن می‌کند.

کاربرد فلوتر

کاربرد فلوتر مکانیکی

فلوترها جهت کنترل پمپ‌ها، حفاظت پمپ‌های آب در برابر کارکردن بدون آب، جلوگیری از پر شدن بیش از حد و سرریز شدن مخازن، پرکردن اتوماتیک مخازن و تشخیص قابلیت هدایت مایعات کاربرد دارند.

کاربرد فلوتر برقی

فلوترهای برقی اغلب در مواردی مانند فاضلاب‌های صنعتی، مواد نفتی، مواد اسیدی و بازی و حتی در مواردی مانند سیلوها، مخازن حاوی غلات، سیمان، آهک، دانه‌های پلی اتیلن، گرد وغبار، پودر چوب و سایر ذرات جامد به کار می‌رود.

روش استفاده از فلوتر

از این قطعه به دو صورت می‌توان استفاده کرد یکی اینکه فلوتر را در بالای مخزن قرار داد و زمانی که مخزن پر از آب شد این قطعه به بالا حرکت کرده و پمپ را خاموش می‌گرداند و در روش دیگر فلوتر در ته چاه یا مخزن قرار می‌گیرد و هنگامی که چاه یا مخزن خالی می‌شود، پمپ را قطع کرده و از سوختن پمپ جلوگیری می‌کند. در برخی از پمپ‌ها که پمپ کاملا در آب غوطه ور می‌شود، این قطعه به پمپ وصل است و موقع خالی شدن آب پمپ قطع می‌گردد.

 

مزایای استفاده از فلوتر

گاهی اوقات ممکن است که فرد خریدار نسب به خرید یک فلوتر،‌ به دلیل قیمت بالای آن واکنش نشان داده و منصرف شود. اما باید نسبت به این نکته آگاه بود که فلوتر یک وسیله اضافی نیست بلکه با توجه به ساختار و عملکردی که دارد می تواند از آسیب های احتمالی به پمپ شما، در زمانی که پمپ خشک کار می کند، جلوگیری کند. پس باید از فلوتر به عنوان یک وسیله محافظ کننده یاد شود، درست مثل محافظ الکتریکی یخچال ها و سایر لوازم الکتریکی که در مقابل جریان نا منظم برق، جریان برق را قطع می کنند تا از آسیب های احتمالی که ناشی از نوسانات برق است جلوگیری کند،‌ بنابراین اگر قصد دارید تا از پمپ خود در مقابل نیم سوز شدن، یا سوختن جلوگیری کنید تا هزینه اضافی برای شما در بر نداشته باشد بهتر است که پیشگیری را بر درمان ارج نهید.

بازگشت بە لیست
3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها