مقالات

پمپ شناور چیست؟

پمپ شناور چیست؟

پمپ‌ها از پراستفاده‌ترین وسایل در دنیای امروزی است که مصارف خانگی و صنعتی بسیاری دارند. پمپ آب شناور از پراستفاده‌ترین پمپ‌های آبی است که با اهداف مختلف در صنایع کشاورزی و باغبانی استفاده می‌شود. این پمپ از دسته پمپ‌های غوطه‌ور سانتریفیوژی است که به دو صورت دو تکه و یک‌پارچه عرضه می‌شوند. در این نوع از پمپ‌های آبی، موتور در قسمت پایینی قرار می‌گیرد. از کاربردهای استفاده از پمپ شناور آبی می‌توان به تاسیسات تصفیه ساختمان اشاره کرد. در ادامه این مطلب از سایت الین پمپ با ما همراه شوید تا به معرفی و بررسی کاربردهای پمپ شناور در آب بپردازیم.

پمپ شناور چیست

همانطور که پیش از نیز اشاره شد، پمپ آب شناور یک پمپ سانتریفیوژی است که به الکتروموتور یا همان موتور الکتریکی متصل می‌شود. این پمپ هم در آب و هم در داخل فاضلاب کاربردی می‌باشد. عملکرد این پمپ بدین صورت است که موتور الکتریکی پمپ آب شناور باعث می‌شود پروانه‌های داخل این پمپ به گردش در بیایند. این گردش سبب می‌شود که سیال توسط یک دیفیوزر پمپاژ می‌شود و در لوله مورد نظر انتقال یابد.

در پمپ‌های آب شناور معمولا با اضافه کردن یک پروانه فشار پمپ تا ۹ PSI افزایش می‌یابد. این پمپ‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به مقدار آب‌دهی یا همان میزان دبی دسته‌بندی می‌شوند. شما باید توجه داشته باشید به نسبت حجم و ارتفاع میزان کاری که قصد دارید انجام دهید، پمپ شناور خود را انتخاب کنید. این پمپ باید حداقل ۹۰ متر هد داشته باشد تا از پمپ کف‌کش متمایز شود.

عملکرد پمپ‌ شناور

پمپ‌های شناور در یک موقعیت عمودی کار می‌کنند. سیالات، توسط پروانه تسریع می‌شوند و انرژی پویای خود را در دیفیوزر که مبدل تبدیل انرژی جنبشی به انرژی فشار است، از دست می‌دهند. این مکانیسم اصلی عملیاتی پمپ‌های جریان شعاعی و مختلط است.

شفت پمپ توسط یک اتصال مکانیکی در انتهای پمپ به جداکننده‌ی گاز یا محافظ وصل می‌شود. مایعات از طریق صفحه‌ی ورودی وارد پمپ شده و توسط مراحل پمپ برداشته می‌شوند.

بخش‌های دیگر شناور نیز شامل یاتاقان‌های شعاعی هستند که در طول شفت توزیع می‌گردند و پشتیبانی شعاعی به شفت پمپ می‌دهند.

یاتاقان‌ها رانش اختیاری بخشی از نیروهای محوری ناشی از پمپ را به خود اختصاص می‌دهند اما بیشتر این نیروها توسط یاتاقان محوری نیروی محافظ جذب می‌شوند.

همچنین در پمپ‌های شناور نوعی پیچ فولادی وجود دارد که به عنوان یک عنصر فعال در پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرد و پیچ اجازه می‌دهد تا پمپ، در آب با محتوای شن بالا و سایر ناخالصی‌های  مکانیکی کار کند.

کاربرد پمپ‌ شناور

پمپ‌های غوطه‌ور چند مرحله‌ای به طور معمول در پایین چاه فرو می‌روند و بیشتر در چاه‌های آب و چاه‌های نفت برای استخراج آب‌های مسکونی، تجاری، شهری و سیالات صنعتی، به کار می‌روند. البته بیشترین کاربرد پمپ‌های شناور، جهت پمپاژ آب از چاه‌های عمیق می‌باشد.

از کاربردهای دیگر شناور، می‌توان به تقویت و افزایش فشار آب در زارعت و کشاورزی، سیستم آبرسانی صنعتی مانند معادن، انتقال آب تمیز در آبیاری و کشاورزی، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی، حفاری چاه‌های آب و چاه‌های عمیق، کارخانه‌های تصفیه فاضلاب، حوضچه‌های پرورش ماهی، خارج کردن آب تمیز از چاه، اطفاء حریق و آتش‌نشانی، زهکشی آب‌های زیرزمینی، سیستم آبرسانی مسکونی، ایستگاه‌های تقویت فشار، دکل‌های حفاری دریایی، آسانسورهای مصنوعی، تاسیسات تصفیه آب، تامین آب اضطراری، کاربرد در آب نماها، شستشوی صنعتی، کنترل سیل‌ها، پمپاژ فاضلاب، پمپاژ صنعتی، پمپ چاه آب، پمپ دوغاب واستفاده در نیروگاه‌ها اشاره کرد.

انواع پمپ شناور

پمپ شفت غلافی

در این نوع پمپ‌ها، سیال پس از پمپاژ به وسیله‌ی پروانه، از طریق لوله‌ای که در اطراف محور قرار دارد به سمت خروجی هدایت می‌شود. در این دسته از پمپ‌ها، اگر سیال دارای خاصیت روانکاری مناسبی باشد، می‌تواند با شفت در تماس باشد ولی اگر سیال پمپاژی روانکاری مناسبی نباشد باید با ایجاد محفظه‌ای، از تماس سیال با شفت جلوگیری شود. در این حالت باید فضای محفظه و شفت با یک روانکار مناسب پر شود.

پمپ توربینی

پمپ شناور توربینی از آن دسته پمپ‌های شناور در آب است که برای میزان و حجم زیادی به کار می‌رود. به همین دلیل از این مدل پمپ آبی بیشتر در مصارف صنعتی به کار می‌رود. از پمپ شناور توربینی بیشتر در طرح‌‎های بزرگ آب‌رسانی یا آب‌گیری از رودها و کانال‌ها استفاده می‌شود. در پمپ‌های شناور توربینی مسیر مایع در موازات با مسیر آب قرار می‌گیرد. برخی دیگر از کاربردهای این پمپ استفاده در استخر‌های مکش و ایستگاه‌های پمپاژ می‌باشد.

پمپ جریان محوری

پمپ‌های شناور جریان محور پروانه‌های ملخی دارند که در موازات محور سیال قرار گرفته است. جهت خروج نیز به صورت موازی با محور پروانه می‌باشد. در پمپ‌های شناور جریان محور، نیرو پرتاب بیشتر بر روی پره‌های پروانه است. کاربرد این نوع پمپ‌ها بیشتر برای مواقعی است که سطح سیال مورد نظر پایین است و اما دبی بالایی دارد.

الکتروپمپ شناور

الکتروپمپ‌های شناور بیشتر برای مصارفی مانند استخراج آب تمیز و افزایش فشار آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موتورها از دو بخش اصلی تشکیل می‌شوند که عبارتند از: موتور الکتریک و توربین. در پمپ‌های الکتروپمپ شناور، پمپ به همراه الکتروموتور باهم کوبل شده‌اند. این نوع پمپ‌ها که معمولا دارای جنس استیلی هستند، در اعماق چاه قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که الکتروپمپ شناور از جنس برنز نیز درست می‌شوند که برای انتقال آب‌های شور استفاده می‌شود.

الکتروپمپ شناور

مزایا و معایب پمپ شناور

از مزیت‌های مهم پمپ شناور این است که فشار آب را افزایش می‌دهد و توانایی در انتقال آب از چاه‌های با ارتفاع خیلی زیاد را دارد. در سیال غوطه‌ور می‌شود و کاملا ضد آب است. سبک، راحت و قابل حمل است و نیاز به فونداسیون ندارد. هزینه‌های نصب و نگهداری آن کم است و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. از طرفی نیاز به پرکردن منبع قبل از عملیات پمپاژ نیست و از کاویتاسیون پمپ ممانعت می‌کند.

از مهمترین معایب پمپ شناور این است که به دلیل بسته بودن پروانه‌ها، نسبت به پمپ‌های کف کش ، قابلیت کمی در انتقال ذرات ریز و معلق در مایع را دارند و همچنین عیب‌یابی در این پمپ‌ها بسیار سخت و دشوار است.

محافظت و نگهداری پمپ شناور

  • هنگام نصب پمپ آب به صورت افقی، باید توجه داشت که موتور در انتهای مخزن باقی نماند.
  • هنگام نصب پمپ‌های الکتریکی به صورت عمودی، لازم است اطمینان حاصل شود که، موتور در پایین چاه یا مخزن قرار نداشته باشد.
  • به دلیل خنک شدن این پمپ‌ها با آب اطراف پوسته و همچنین نداشتن پروانه خنک کننده، به هیچ وجه نباید بدون آب فعالیت کنند.
  • در خروجی پمپ شناور، برای جلوگیری از برگشت آب به داخل پمپ، باید یک شیر یک‌طرفه نصب گردد.
  • اگر پمپ به اندازه کافی آبرسانی نمی‌کند، به دلیل رسوب مواد نامناسب است که باید اقدام به تمیزکاری نمود.
  • نباید سطح موتور در معرض رسوبات آهکی و قلیایی قرار گیرد زیرا رسوبات تشکیل شده روی بدنه‌ی موتور مانع از خنک شدن آن توسط آب می‌گردد و باعث خرابی موتور می‌شود.
  •  در یک بازه زمانی منظم ، از پمپ، لوله ها، اتصالات و مخزن بازدید شود تا درصورت وجود مشکل، برطرف شود.
  • در فواصل زمانی منظم پروانه‌ها و اطراف شفت تمیز شود.
  • جهت استخراج آب از چاه‌های ماسه‌دار باید از پمپ شناور کوزه‌ای استفاده کرد زیرا پمپ‌های با پروانه شعاعی، برای استخراج آب از چاه‌های ماسه‌دار مناسب نیستند.
  • در صورتی که از شناور در انتقال مایعات اشتعال‌زا مانند نفت و سایر مشتقات استفاده می‌گردد، حتما باید الکتروموتور آن، ضد جرقه باشد.

نصب پمپ آب شناور بسته به نیاز کاربر، به دو صورت افقی و عمودی انجام می‌پذیرید. نصب این پمپ‌ها به صورت افقی در صورتی انجام می‌گیرد که محدودیت ارتفاع وجود داشته باشد.

پمپ خود را با خیال راحت از الین پمپ خریداری کنید

پمپ‌ها وسایل کاربردی دنیای امروزی هستند که در صنایع مختلف و مصارف خانگی ضروری می‌باشند. این پمپ‌ها انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها پمپ آب شناور است. این پمپ‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع مصرفی شما مشخص می‌شوند. برای مثال اگر قصد دارید از پمپ شناور در آب خود در حجم زیادی از سیال استفاده کنید، پمپ شناور توربینی برای شما مناسب است. مزایای استفاده از پمپ آب شناور شامل مواردی مانند سروصدای پایین و راندمان بالا می‌شوند.

سایت الین پمپ یکی از بهترین سایت‌های فروش پمپ‌های مختلف است. شما می‌توانید با توجه به حجم کاری خود از محصولات صنعتی این موسسه استفاده کنید. موسسه الین پمپ با دانش صنعتی و سرمایه‌گذاری‌های بسیار توانسته است به یکی از بزرگ‌ترین موسسات صنعتی ایران بدل شود.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها