مقالات

پمپ شناور چیست؟

پمپ شناور چیست؟

پمپ شناور جزو پمپ‌های چند طبقه با محرک الکتریکی مجموعه‌ای از یک پمپ گریز از مرکز عمودی است که جهت پمپاژ آب یا مایعات دیگر از چاه‌های عمیق استفاده می‌شود.

پمپ شناور

پمپ ‌های شناور از گروه پمپ‌های برقی قابل حمل و پمپ‌های سانتریفیوژ چند مرحله‌ای هستند که در مایع غوطه‌ور هستند و به صورت عمودی، جهت پمپاژ مایعات از چاه‌های عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند و همانند پمپ‌های طبقاتی عمل می‌کنند.

شناورها بسته به تعداد و نوع پروانه‌ها، قدرت موتور، قطر بدنه‌ی شناور، ارتفاع و آبدهی، نوع مکش و طرز کار متفاوتی که دارند، به دسته‌های مختلف تقسیم می‌شوند.

عملکرد پمپ‌ شناور

پمپ‌های شناور در یک موقعیت عمودی کار می‌کنند. سیالات، توسط پروانه تسریع می‌شوند و انرژی پویای خود را در دیفیوزر که مبدل تبدیل انرژی جنبشی به انرژی فشار است، از دست می‌دهند. این مکانیسم اصلی عملیاتی پمپ‌های جریان شعاعی و مختلط است.

شفت پمپ توسط یک اتصال مکانیکی در انتهای پمپ به جداکننده‌ی گاز یا محافظ وصل می‌شود. مایعات از طریق صفحه‌ی ورودی وارد پمپ شده و توسط مراحل پمپ برداشته می‌شوند.

بخش‌های دیگر شناور نیز شامل یاتاقان‌های شعاعی هستند که در طول شفت توزیع می‌گردند و پشتیبانی شعاعی به شفت پمپ می‌دهند.

یاتاقان‌ها رانش اختیاری بخشی از نیروهای محوری ناشی از پمپ را به خود اختصاص می‌دهند اما بیشتر این نیروها توسط یاتاقان محوری نیروی محافظ جذب می‌شوند.

همچنین در پمپ‌های شناور نوعی پیچ فولادی وجود دارد که به عنوان یک عنصر فعال در پمپ مورد استفاده قرار می‌گیرد و پیچ اجازه می‌دهد تا پمپ، در آب با محتوای شن بالا و سایر ناخالصی‌های  مکانیکی کار کند.

کاربرد پمپ‌ شناور

پمپ‌های غوطه‌ور چند مرحله‌ای به طور معمول در پایین چاه فرو می‌روند و بیشتر در چاه‌های آب و چاه‌های نفت برای استخراج آب‌های مسکونی، تجاری، شهری و سیالات صنعتی، به کار می‌روند. البته بیشترین کاربرد پمپ‌های شناور، جهت پمپاژ آب از چاه‌های عمیق می‌باشد.

از کاربردهای دیگر شناور، می‌توان به تقویت و افزایش فشار آب در زارعت و کشاورزی، سیستم آبرسانی صنعتی مانند معادن، انتقال آب تمیز در آبیاری و کشاورزی، سیستم‌های آبیاری قطره‌ای و بارانی، حفاری چاه‌های آب و چاه‌های عمیق، کارخانه‌های تصفیه فاضلاب، حوضچه‌های پرورش ماهی، خارج کردن آب تمیز از چاه، اطفاء حریق و آتش‌نشانی، زهکشی آب‌های زیرزمینی، سیستم آبرسانی مسکونی، ایستگاه‌های تقویت فشار، دکل‌های حفاری دریایی، آسانسورهای مصنوعی، تاسیسات تصفیه آب، تامین آب اضطراری، کاربرد در آب نماها، شستشوی صنعتی، کنترل سیل‌ها، پمپاژ فاضلاب، پمپاژ صنعتی، پمپ چاه آب، پمپ دوغاب واستفاده در نیروگاه‌ها اشاره کرد.

انواع پمپ شناور

پمپ شفت غلافی

در این نوع پمپ‌ها، سیال پس از پمپاژ به وسیله‌ی پروانه، از طریق لوله‌ای که در اطراف محور قرار دارد به سمت خروجی هدایت می‌شود. در این دسته از پمپ‌ها، اگر سیال دارای خاصیت روانکاری مناسبی باشد، می‌تواند با شفت در تماس باشد ولی اگر سیال پمپاژی روانکاری مناسبی نباشد باید با ایجاد محفظه‌ای، از تماس سیال با شفت جلوگیری شود. در این حالت باید فضای محفظه و شفت با یک روانکار مناسب پر شود.

پمپ توربینی

در پمپ‌های توربینی از پروانه‌های جریان مختلط استفاده می‌شود که در آن سیال موازی محور یا شفت، وارد پروانه می‌گردد و به ‌طور زاویه‌داری نسبت به محور از پروانه، خارج می‌گردد.

پمپ جریان محوری

در پمپ‌های جریان محوری یا پمپ‌های ملخی سیال موازی محور یا شفت وارد پمپ می‌گردد و به‌ طور موازی نسبت به محور از پروانه، خارج می‌گردد. در این نوع پمپ، ببیشترین فشار مایع را نیروی پرتاب پره‌های پروانه تأمین می‌کند. این پمپ برای تولید دبی‌های زیاد با ارتفاع کم کاربرد دارد.

الکتروپمپ شناور

دراین نوع پمپ‌ها، الکتروموتور با پمپ کوپل شده و درون چاه قرار می‌گیرد. داخل الکتروموتور با آب پر می‌شود. این آب هم برای روانکاری یاتاقان‌ها و هم برای خنک‌کاری حرارت در سیم‌پیچی داخل الکتروموتور به کار می‌رود.

مزایا و معایب پمپ شناور

از مزیت‌های مهم پمپ شناور این است که فشار آب را افزایش می‌دهد و توانایی در انتقال آب از چاه‌های با ارتفاع خیلی زیاد را دارد. در سیال غوطه‌ور می‌شود و کاملا ضد آب است. سبک، راحت و قابل حمل است و نیاز به فونداسیون ندارد. هزینه‌های نصب و نگهداری آن کم است و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کند. از طرفی نیاز به پرکردن منبع قبل از عملیات پمپاژ نیست و از کاویتاسیون پمپ ممانعت می‌کند.

از مهمترین معایب پمپ شناور این است که به دلیل بسته بودن پروانه‌ها، نسبت به پمپ‌های کف کش ، قابلیت کمی در انتقال ذرات ریز و معلق در مایع را دارند و همچنین عیب‌یابی در این پمپ‌ها بسیار سخت و دشوار است.

محافظت و نگهداری پمپ شناور

  • هنگام نصب پمپ آب به صورت افقی، باید توجه داشت که موتور در انتهای مخزن باقی نماند.
  • هنگام نصب پمپ‌های الکتریکی به صورت عمودی، لازم است اطمینان حاصل شود که، موتور در پایین چاه یا مخزن قرار نداشته باشد.
  • به دلیل خنک شدن این پمپ‌ها با آب اطراف پوسته و همچنین نداشتن پروانه خنک کننده، به هیچ وجه نباید بدون آب فعالیت کنند.
  • در خروجی پمپ شناور، برای جلوگیری از برگشت آب به داخل پمپ، باید یک شیر یک‌طرفه نصب گردد.
  • اگر پمپ به اندازه کافی آبرسانی نمی‌کند، به دلیل رسوب مواد نامناسب است که باید اقدام به تمیزکاری نمود.
  • نباید سطح موتور در معرض رسوبات آهکی و قلیایی قرار گیرد زیرا رسوبات تشکیل شده روی بدنه‌ی موتور مانع از خنک شدن آن توسط آب می‌گردد و باعث خرابی موتور می‌شود.
  •  در یک بازه زمانی منظم ، از پمپ، لوله ها، اتصالات و مخزن بازدید شود تا درصورت وجود مشکل، برطرف شود.
  • در فواصل زمانی منظم پروانه‌ها و اطراف شفت تمیز شود.
  • جهت استخراج آب از چاه‌های ماسه‌دار باید از پمپ شناور کوزه‌ای استفاده کرد زیرا پمپ‌های با پروانه شعاعی، برای استخراج آب از چاه‌های ماسه‌دار مناسب نیستند.
  • در صورتی که از شناور در انتقال مایعات اشتعال‌زا مانند نفت و سایر مشتقات استفاده می‌گردد، حتما باید الکتروموتور آن، ضد جرقه باشد.

نصب پمپ آب شناور بسته به نیاز کاربر، به دو صورت افقی و عمودی انجام می‌پذیرید. نصب این پمپ‌ها به صورت افقی در صورتی انجام می‌گیرد که محدودیت ارتفاع وجود داشته باشد.

مبنع: اِلین پمپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 12 =