پمپ آب

کاربردها و مزایای پمپ آب شناور

کاربردها و مزایای پمپ آب شناور

آشنایی با پمپ آب شناور

پمپ‌ها از پراستفاده‌ترین وسایل در دنیای امروزی است که مصارف خانگی و صنعتی بسیاری دارند. پمپ آب شناور از پراستفاده‌ترین پمپ‌های آبی است که با اهداف مختلف در صنایع کشاورزی و باغبانی استفاده می‌شود. این پمپ از دسته پمپ‌های غوطه‌ور سانتریفیوژی است که به دو صورت دو تکه و یک‌پارچه عرضه می‌شوند. در این نوع از پمپ‌های آبی، موتور در قسمت پایینی قرار می‌گیرد. از کاربردهای استفاده از پمپ شناور آبی می‌توان به تاسیسات تصفیه ساختمان اشاره کرد. در ادامه این مطلب از سایت الین پمپ با ما همراه شوید تا به معرفی و بررسی کاربردهای پمپ شناور در آب بپردازیم.

پمپ آب شناور

پمپ آب شناور چیست

همانطور که پیش از نیز اشاره شد، پمپ آب شناور یک پمپ سانتریفیوژی است که به الکتروموتور یا همان موتور الکتریکی متصل می‌شود. این پمپ هم در آب و هم در داخل فاضلاب کاربردی می‌باشد. عملکرد این پمپ بدین صورت است که موتور الکتریکی پمپ آب شناور باعث می‌شود پروانه‌های داخل این پمپ به گردش در بیایند. این گردش سبب می‌شود که سیال توسط یک دیفیوزر پمپاژ می‌شود و در لوله مورد نظر انتقال یابد.

در پمپ‌های آب شناور معمولا با اضافه کردن یک پروانه فشار پمپ تا ۹ PSI افزایش می‌یابد. این پمپ‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به مقدار آب‌دهی یا همان میزان دبی دسته‌بندی می‌شوند. شما باید توجه داشته باشید به نسبت حجم و ارتفاع میزان کاری که قصد دارید انجام دهید، پمپ شناور خود را انتخاب کنید. این پمپ باید حداقل ۹۰ متر هد داشته باشد تا از پمپ کف‌کش متمایز شود.

انواع پمپ‌‌های شناور در آب

پمپ‌های شناور در آب انواع مختلفی دارند که با توجه به میزان کار شما تعیین می‌شوند. انواع این پمپ‌ها به طور کلی به چهار دسته تقسیم می‌شوند. از این چهار دسته می‌توان به پمپ شناور جریان محور و پمپ شناور توربینی اشاره کرد. در ادامه این بخش به بررسی انواع پمپ آب شناور می‌پردازیم.

پمپ آب شناور

پمپ شناور توربینی

پمپ شناور توربینی از آن دسته پمپ‌های شناور در آب است که برای میزان و حجم زیادی به کار می‌رود. به همین دلیل از این مدل پمپ آبی بیشتر در مصارف صنعتی به کار می‌رود. از پمپ شناور توربینی بیشتر در طرح‌‎های بزرگ آب‌رسانی یا آب‌گیری از رودها و کانال‌ها استفاده می‌شود. در پمپ‌های شناور توربینی مسیر مایع در موازات با مسیر آب قرار می‌گیرد. برخی دیگر از کاربردهای این پمپ استفاده در استخر‌های مکش و ایستگاه‌های پمپاژ می‌باشد.

پمپ شناور جریان محور

پمپ‌های شناور جریان محور پروانه‌های ملخی دارند که در موازات محور سیال قرار گرفته است. جهت خروج نیز به صورت موازی با محور پروانه می‌باشد. در پمپ‌های شناور جریان محور، نیرو پرتاب بیشتر بر روی پره‌های پروانه است. کاربرد این نوع پمپ‌ها بیشتر برای مواقعی است که سطح سیال مورد نظر پایین است و اما دبی بالایی دارد.

الکتروپمپ شناور

الکتروپمپ‌های شناور بیشتر برای مصارفی مانند استخراج آب تمیز و افزایش فشار آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این موتورها از دو بخش اصلی تشکیل می‌شوند که عبارتند از: موتور الکتریک و توربین. در پمپ‌های الکتروپمپ شناور، پمپ به همراه الکتروموتور باهم کوبل شده‌اند. این نوع پمپ‌ها که معمولا دارای جنس استیلی هستند، در اعماق چاه قرار می‌گیرند. لازم به ذکر است که الکتروپمپ شناور از جنس برنز نیز درست می‌شوند که برای انتقال آب‌های شور استفاده می‌شود.

از دیگر کاربردهای الکتروپمپ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مصارف شستشوی صنعتی
  • فرستادن آب برای آبیاری
  • سیستم های آب‌رسانی اماکن مسکونی
  • ایستگاه های تقویت فشار آب

پمپ شناور شفت و غلاف

پمپ شناور شفت غلافی را از آن دسته پمپ‌هایی است که پروانه‌های آن در اطراف دیواره قرار دارد که پس از پمپاژ سیال آن را به مسیرهای خروجی منتقل می‌کند. باید توجه داشته باشید که در صورتی که قصد دارید پمپ شناور شفت غلافی را برای سیال‌های سنگین و بدون خاصیت روانکاری استفاده کنید، باید فضایی بین سیال و شفت ایجاد کنید. در این صورت باید این فضا با یک مایع روانکار مناسب پر شده باشد.

کاربردها و مزایای پمپ آب شناور

پیش از این به برخی از کاربردهای پمپ‌های آب شناور اشاره شد. از دیگر کاربردهای این پمپ‌های کاربردی می‌توان به تامین آب آشامیدنی برای مناطقی اشاره کرد که دسترسی مناسبی به آب ندارند. همچنین در برخی از مسیرهای ورودی به سدها نیز از پمپ‌‌های شناور استفاده می‌شود.

پمپ آب شناور را می‌توان به دلیل مزایایی که دارد، محبوب‌ترین پمپ در میان پمپ‌های سیالات شناخته شود. یکی از مزایای این پمپ‌ها این است که نیازی به هواگیری ندارند و می‌توانند به مانند دیگر پمپ‌های سانتریفیوژی بدون هواگیری پمپاژ کنند. همچنین به دلیل غوطه‌ور شدن موتور این نوع پمپ‌ها در آب، سروصدای کم‌تری نیز دارند.

پمپ‌های شناور در آب معمولا به دلیل داشتن چندین طبقه هستند که باعث کاهش مصرف انرژی می‌شود. بنابراین اگر به دنبال یک پمپ اقتصادی هستید، پمپ آب شناور می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. همچنین مستغرق بودن پمپ‌های شناور در آب سبب شده است تا حداکثر راندمان را بتوانید از این نوع پمپ‌ها دریافت کنید.

پمپ خود را با خیال راحت از الین پمپ خریداری کنید

پمپ‌ها وسایل کاربردی دنیای امروزی هستند که در صنایع مختلف و مصارف خانگی ضروری می‌باشند. این پمپ‌ها انواع مختلفی دارند که یکی از آن‌ها پمپ آب شناور است. این پمپ‌ها انواع مختلفی دارند که با توجه به نوع مصرفی شما مشخص می‌شوند. برای مثال اگر قصد دارید از پمپ شناور در آب خود در حجم زیادی از سیال استفاده کنید، پمپ شناور توربینی برای شما مناسب است. مزایای استفاده از پمپ آب شناور شامل مواردی مانند سروصدای پایین و راندمان بالا می‌شوند.

سایت الین پمپ یکی از بهترین سایت‌های فروش پمپ‌های مختلف است. شما می‌توانید با توجه به حجم کاری خود از محصولات صنعتی این موسسه استفاده کنید. موسسه الین پمپ با دانش صنعتی و سرمایه‌گذاری‌های بسیار توانسته است به یکی از بزرگ‌ترین موسسات صنعتی ایران بدل شود.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =